Jak podają "Nowiny24", jedna z czytelniczek natknęła się na bardzo osobliwe okazy grzybów w jednym z lasów blisko Przemyśla. Z jednej strony kobietę zachwyciły niezwykłym kształtem i intensywnym kolorem, z drugiej zaś strony skutecznie zniechęciły swoim zapachem do bliższej eksploracji.

Niecodzienny grzyb, który wygląda jak wychodząca spod ziemi diabelska ręka

Czytelniczka postanowiła sfotografować dziwaczne okazy, jednak zaskoczyły ją swoim niemiłosiernie intensywnym i nieprzyjemnym zapachem psującego się mięsa. Później kobieta opisała swoje odczucia w jednym z serwisów informacyjnych - Bardzo ładnie wygląda, ale śmierdzi okropnie. Bez problemu można go dostrzec w lesie, bo jest jaskrawoczerwony. Bardzo ładny, wygląda jak gwiazda. Niestety. Smród, jaki wydziela, jest okropny. Nie do zniesienia. Robiłam zdjęcia z odległości kilkudziesięciu centymetrów i po zaledwie chwili nie mogłam wytrzymać. Najgorszy był ten najładniejszy, najbardziej "rozkwitnięty" okaz...

źródło: YouTube/Kris Van de Sande

Okazuje się, że to „palce diabła” lub „ośmiornica śmierdząca”, czyli okratek australijski. Pochodzące z Australii i Nowej Zelandii palce diabła rozprzestrzeniły swoje upiorne zarodniki w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Jego wzrost i późniejsze więdnięcie zwykle trwa kilka godzin, więc bardzo trudno jest natknąć się podczas spaceru po lesie na szokującą szkarłatną rękę wyciągającą się z ziemi. Czerwono zabarwiony grzyb kiełkuje ze strąka podobnego do jajka, z powoli wyłaniającymi się czterema do siedmiu wąsów.

Lepko wyglądająca czarna substancja wypełniona zarodnikami pokrywa wnętrze każdego wydłużonego palca, nadając „palcom” złowrogi wygląd. Na domiar złego grzyb podczas kwitnienia nadaje silny zapach gnijącego mięsa. Szatan by to zaaprobował.


YouTube/Kris Van de Sande