Jak podaje portal "Wirtualna Polska", przystąpienie do Pierwszej Komunii jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu młodych chrześcijan i ich najbliższych. Samą uroczystość poprzedza długi proces przygotowań. Okazuje się, że wiążę się on z wieloma wyrzeczeniami ze strony dzieci pierwszokomunijnych. Coraz częśceiej czują się one przytłoczone.

Ruszyły przygotowania do pierwszej komunii

Choć tradycyjnie okres uroczystych Pierwszych Komunii Świętych przypada na maj, to przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczynają się już w październiku. Zgodnie z prawem kanonicznym, do sakramentu może przystąpić każdy ochrzczony człowiek, który "używa rozumu". Za takiego, kodeks kanoniczny uznaje każdego, kto ukończył 7 lat.

Ogólne zalecenia co do przygotowań dzieci pierwszokomunijnych do przyjącia sakramentu określiłl Episkopat Polski. Wskazuje się, że dzieci powinny brać udział nie tylko w cotygodniowej niedzielnej mszy świętej, ale także w nabożeństwach w trakcie roku liturgicznego (mowa tu o różańcu, roratach, Drodze Krzyżowej, majówkach itp).

Ustalenie szczegółowego planu spoczywa w gestii proboszczów. Staje się to przyczyną wielu rozbieżności, którego konsekwencją jest podział na dwie grupy. W pierwszym przypadku przygotowania są łatwe i przyjemne, w drugim poprzedzone wieloma wyrzeczeniami i powinnościami.

Pierwsza Komunia/Youtube @Jerzy Skuza
Pierwsza Komunia/Youtube @Jerzy Skuza
Pierwsza Komunia/Youtube @Jerzy Skuza

Jaskrawy przykład

Dobrze ilustruje to przykład dwóch położonych w sąsiedztwie parafii. W jednej z nich dzieci pierwszokomunijne muszą nauczyć się 11 modlitw i brać udział w niedzielnej mszy. W drugiej muszą wykazać się znajomością 22 modlitw i pojawiać się w kościele cztery razy w tygodniu.

Mama jednego z chłopców z drugiej grupy wskazuje, że chłopiec już czuje się mocno zniechęcony do kościoła i sakramentu. Inna kobieta przesłała portalowi "WP" zdjęcie książeczki, w której ksiądz swoim podpisem potwierdza obecność dziecka na mszy i innych nabożeństwach. W wielu wypadkach księża nie chcą nawet słyszeć o nieobecności dziecka w kościele.

Pierwsza Komunia Święta / YouTube:  Jerzy Skuza
Pierwsza Komunia Święta / YouTube: Jerzy Skuza
Pierwsza Komunia Święta / YouTube: Jerzy Skuza

Co sądzicie o przygotowaniach do pierwszej komunii świętej?

To tez może cię zainteresować: Papież Franciszek skierował specjalne słowa do Polaków. Wspomniał o Janie Pawle II

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Monika Olejnik zdecydowała się wyjawić prawdę na temat Marii Kaczyńskiej. Opisała wszystko ze szczegółami

O tym się mówi: Znane są już terminy wypłat 14. emerytury. Kto swoją otrzyma w październiku