Jak podaje portal "Super Express", Lech Wałęsa do tej pory był trzykrotnie wzywany do prokuratury. Za każdym razem jednak się w niej nie stawiał, przedkładając stosowne zaświadczenie lekarskie. Co zarzuca się byłemu prezydentowi?

Lech Wałęsa trzeci raz wezwany do prokuratury

Lech Wałęsa już trzykrotnie był wezwany do stawienia się w prokuraturze, w której ma złożyć wyjaśnienia w sprawie składania przez niego nieprawdziwych zeznań. W żadnym z wyznaczonych przez prokuraturę terminów były prezydent się nie pojawił. Każda z nieobecności była potwierdzona stosownym zwolnieniem lekarskim.

Lech Wałęsa/ YouTube @Gazeta Wyborcza
Lech Wałęsa/ YouTube @Gazeta Wyborcza
Lech Wałęsa/YouTube @Radio Zet

Jedna z nieobecności miała związek z pobytem legendarnego przywódcy Solidarności w szpitalu. W dwóch kolejnych przypadkach było to zwolnienie lekarskie "o niezdolności do pracy". Informacje te zostały podane przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Śledztwo dotyczące nieprawdziwych zeznań, jakie miał składać Lech Wałęsa zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez osobę prywatną. Śledztwo dotyczy zeznań, jakie były prezydent składał w 2016 roku w trakcie procesu w sprawie podrobienia dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-76.

Lech Wałęsa/YouTube @Radio Zet
Lech Wałęsa/YouTube @Radio Zet
Lech Wałęsa/YouTube @Radio Zet

Lech Wałęsa stanowczo zaprzeczał wówczas, że sporządzał oraz podpisywał przygotowane dokumenty, jakie znaleziono w teczce personalnej oraz teczce pracy Tajnego Agenta Służb Bezpieczeństwa oznaczonego pseudonimem "Bolek". Prokuratorzy z IPN powołują się na opinię biegłych, która ma wskazywać, że dokumenty znalezione w teczce są autentyczne. Na podstawie wspomnianych opinii Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku umorzyła w 2018 roku prowadzone postępowanie dotyczące podrobienia dokumentów.

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Beata Tadla zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące problemów ze zdrowiem. Nikt nie przypuszczał, z czym zmaga się dziennikarka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znane są już terminy wypłat 14. emerytury. Kto swoją otrzyma w październiku

O tym się mówi: Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej coraz większym wyzwaniem dla dzieci. O co chodzi