Od pewnego czasu nieustannie trwają dyskusje nad wymianą dowodów osobistych. Według założeń nowy dokument ma być o wiele bardziej bezpieczny i odporny na fałszowanie. O jakich zmianach mowa?

Nowe dowody osobiste są już dostępne dla Polaków

Już od 8 listopada 2021 roku Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Będą one miały dwa odciski palców posiadacza i jego podpis.

Nowe dowody osobiste będą wyglądać nieco inaczej – w prawym górnym rogu znajdzie się oznaczenie państwa, czyli w naszym przypadku PL, na tle flagi Unii Europejskiej.

Dowód osobisty, dokumenty, prawo jazdy
Dowód osobisty, dokumenty, prawo jazdy

Na dole dokumentu znajdzie się miejsce na podpis posiadacza, a napis: "Numer dowodu osobistego" zniknie i na jego miejscu pojawi się: "Seria i numer dokumentu".

Czy czeka nas masowa wymiana dokumentu?

Ze względu na odciski palców i podpis, wniosków o nowy dowód osobisty nie będzie można złożyć online, a jedynie w odpowiednim urzędzie. Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą złożyć podpisu ani odcisków, dlatego rodzice będą mogli złożyć za nich wniosek online.

Dowody osobiste będą ważne 10 lat w przypadku osób powyżej 12. roku życia. Dzieci do 12. roku życia otrzymają dowody ważne 5 lat.

Dowód osobisty. Źródło: Youtube tvtetka
Dowód osobisty. Źródło: Youtube tvtetka

Wygląd nowych dowodów osobistych jest dostosowany do prawa unijnego. Polacy nie muszą jednak wymieniać posiadanych dowodów – będą one ważne przez do okresu podanego na dokumencie.

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN