W czasach PRL setki tysięcy najmłodszych widzów gromadziło się przed odbiornikami, aby obejrzeć swoje ulubione bajki, niektóre jeszcze w czarno-białym wydaniu. Teraz kiedy wspominają je, aż łza kręci się w oku.

Najbardziej kultowe produkcje dla dzieci z okresu PRL

Wielu z nas bardzo dobrze pamięta popularne bajki z czasów PRL, m.in. „Miś Uszatek”, „Miś Colargol”, „Niewidzialna Ręka to także ty”, „Wakacje z duchami”, „Reksio”, „Pippi Langstrump”, „Telesforki” czy „Pankracki”. Obecnie dzieci niekiedy wciąż je oglądają, jednak przeważają nowe produkcje.

Reksio. Źródło: youtube.com
Reksio. Źródło: youtube.com
Reksio. Źródło: youtube.com

Te bajki nie dość, że bawiły, to jeszcze dawały do myślenia – pokazywały istotne morały czy choćby pozwalały poukładać sobie priorytety. Dzięki nim dzieci skupiały się na treści, którą przekazywali twórcy.

W latach 60. Pippi Langstrump nauczyła dzieci z okresu PRL-u, że nie ma rzeczy niemożliwych! Pokazała wiele możliwości, które daje nam życie – wystarczy jedynie odrobina wyobraźni.

Pippi Langstrump. Źródło: youtube.com
Pippi Langstrump. Źródło: youtube.com
Pippi Langstrump. Źródło: youtube.com

Znali je wszyscy Polacy

W obecnie produkowanych bajkach czasem na próżno szukać drugiego dna. Ich akcja jest bardziej skomplikowana, a wartość edukacyjna – niestety najczęściej znikoma.

Miś Colargol. Źródło: youtube.com
Miś Colargol. Źródło: youtube.com
Miś Colargol. Źródło: youtube.com

Gdy porówna się nowe produkcje ze starymi bajkami, łatwo zauważyć, że te drugie są zdecydowanie spokojniejsze, mniej krzykliwe, dodatkowo wspierają zachowania prospołeczne, a także uczą i bawią jednocześnie.

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN