Barbórka jest obchodzona w Polsce od 1354 r., zaś na koniec XV w. ukuto nazwę „Barbora”, która zapoczątkowała śląską Barbórkę. W Polsce jest ponad 180 tys. pracowników przemysłu wydobywczego, przy czym ponad 83 tys. pracowników kopalni węgla kamiennego.

4 grudnia to Dzień Górnika, który obchodzi się nie tylko na Śląsku, ale także winnych rejonach kraju. Dla Kościoła katolickiego jest to dzień św. Barbary.

Dzisiaj przypada Barbórka

Św. Barbara to patronka górników. Kobieta urodziła się w III wieku na terenie dzisiejszej Turcji, w ówczesnej Nikodemii. Została zamknięta w wieży przez ojca, który nie chciał dopuścić do niej adoratorów i uchronić córkę przed chrześcijaństwem. Jednak do młodej Barbary przychodzili nauczyciele, z których jeden był chrześcijańskim lekarzem. Barbara poznała religię i zdecydowała się na przyjęcie chrztu oraz poświęcenie życia Chrystusowi.

Barbórka. Źródło: youtube.com
Barbórka. Źródło: youtube.com
Barbórka. Źródło: youtube.com

Ojciec Barbary, gdy dowiedział się o przyjęciu przez nią religii, znęcał się nad nią. Kobieta uciekła do lasu, gdzie ukryła się w grocie. Jeden z pasterzy zdradził miejsce jej pobytu, ojciec znalazł ją i przekazał władzom rzymskim. Nie chciała wyrzec się chrześcijaństwa, więc była torturowana, a później skazana na śmierć przez ścięcie mieczem. Mówi się, że wyrok wykonał jej ojciec w 306 roku.

Według legendy za życia Barbary w nocy odwiedził ją Chrystus, zaleczył jej rany i udzielił jej komunii świętej, zaś ojca po wykonaniu wyroku raził piorun. Mówi się także, że owce pasterza, który wydał Barbarę, stały się szarańczą.

Kim była św. Barbara i kto wyjątkowo świętuje ten dzień

Święta Barbara to nie tylko patronka górników. We Włoszech jest także opiekunką sił zbrojnych oraz strażaków. W Wenezueli jest to patronka wszystkich osób potrzebujących, a jej święto obchodzi się w wesoły sposób. Według ikonografii św. Barbara jest pokazywana głównie jako patronka dobrej śmierci.

Św. Barbara jest również opiekunką wszystkich osób, które w czasie pracy ryzykują własne życie – np. marynarzy czy saperów, a także murarzy, architektów, hutników, kamieniarzy, flisaków, kowali, strażników, ludwisarzy i więźniów.

Barbórka. Źródło: youtube.com
Barbórka. Źródło: youtube.com
Barbórka. Źródło: youtube.com

Barbórka jest stałym świętem, przypada na 4 grudnia. Poza górnikami jest to święto geologów i innych osób, których zawody są powiązane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Według górniczej tradycji o poranku 4 grudnia odbywa się msza, następnie przemarsz orkiestry górniczej i odśpiewanie hymnu.

Często organizuje się także m.in. bale, akademie, koncerty czy występy artystyczne. Wręcza się również odznaczenia dla zasłużonych górników. Często wydarzenia związane z Barbórką organizuje się już kilka dni wcześniej, np. tzw. karczmy piwne dla mężczyzn i combry babskie dla kobiet.

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN