Przełomowa zmiana w życiu Kościoła. Dzięki najnowszemu dekrecie Konferencji Episkopatu Polski kobiety będą miały znacznie więcej możliwości. O co chodzi?

Przełomowa zmiana w Kościele

Już 12 grudnia 2021 roku w życie wejdzie dekret, dzięki któremu kobiety będą miały więcej praw. Dokument nawiązuje do przełomowej zmiany wprowadzonej przez papieża Franciszka. Nowy zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego umożliwia kobietom posługę lektoratu i akolitatu.

Msza święta. Źródło: youtube.com
Msza święta. Źródło: youtube.com
Msza święta. Źródło: youtube.com

Posługa lektoratu umożliwia czytanie pisma świętego podczas mszy świętej. Oznacza to, że również kobiety będą mogły czytać pismo podczas uroczystości.

Kobiety będą mogły podawać komunię

Natomiast posługa akolitatu pomoc kapłanowi i diakonowi w sprawowaniu liturgii. Akolita może przygotowywać ołtarz, wystawiać i chować Najświętszy Sakrament, nieść krzyż i świecę w procesji wejścia, a nawet w szczególnych sytuacjach udzielać komunii świętej.

Oznacza to, że w Polsce kobiety będą mogły podawać komunię świętą. Jest to duża zmiana w codziennym życiu Kościoła i już niebawem wejdzie ona w życie.

Msza święta. Źródło: youtube.com
Msza święta. Źródło: youtube.com
Msza święta. Źródło: youtube.com

Stałym lektorem i akolitom może zostać osoba, która ukończyła 25 lat. Ponadto Episkopat Polski dodał, że „dekret niniejszy dotyczy osób, które nie są kandydatami do święceń”.

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: NIETYPOWA WIADOMOŚĆ OD KLIENTKI WYWOŁAŁA SPORE PORUSZENIE U KELNERKI. POST W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH ZEBRAŁ JUŻ KILKASET TYSIĘCY POLUBIEŃ

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: REAKCJA ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO PODCZAS SKŁADANIA PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ WZBUDZIŁA ZASTANOWIENIE FANÓW. WIELE WSKAZUJE, ŻE JOANNA OPOZDA JEST W CIĄŻY

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: MEGHAN MARKLE PONOWNIE USŁYSZAŁA WIELE PRZYKRYCH SŁÓW OD SWOJEGO OJCA! CO POWIEDZIAŁ? THOMAS MARKLE NIE OSZCZĘDZIŁ CÓRKI NAWET W DNIU JEJ 40. URODZIN