Jeśli twoja orchidea przestała rosnąć, jest ospała i pozbawiona życia, długo nie kwitnie, doświadcza stresu po przeprowadzce ze sklepu do domu - pomoże jej kwas bursztynowy.

Orchidea to dość kapryśna roślina. Jeśli nie stworzysz odpowiednich warunków, nie zakwitnie. Roślina potrzebuje również wsparcia po przesadzeniu i przeniesieniu w nowe miejsce. Lekarstwo za grosz, które można kupić w dowolnej aptece, pomoże orchidei zaadaptować się i odzyskać zmysły - to kwas bursztynowy dla roślin.

Kwas bursztynowy dla storczyków – kiedy stosować

Kwas bursztynowy ma działanie wzmacniające, wspierające i stymulujące. Powinien być stosowany, jeśli:

  • liście orchidei więdną i tracą turgor;
  • liście nie mają połysku;
  • konieczne jest przyspieszenie regeneracji liści po odmrożeniu lub przegrzaniu;
  • konieczne jest zwiększenie odporności na niewystarczające podlewanie, oparzenia UV i mróz;
  • przyspieszyć fotosyntezę;
  • nasycić liście chlorofilem;
  • stymulują tworzenie systemu korzeniowego;
  • leczyć substrat;
  • aktywować ukorzenianie sadzonek;
  • przedłużyć kwitnienie.

Kwas bursztynowy do storczyków - jak rozcieńczyć proszek

Kwas bursztynowy można kupić w dowolnej aptece lub w specjalistycznym sklepie w postaci tabletek lub proszku.

Aby "wyleczyć" storczyk, musisz zmielić jedną tabletkę na proszek i rozpuścić ją w gorącej wodzie. Następnie dodaj optymalną ilość ciepłej przefiltrowanej, osiadłej wody. Do zdrowych kwiatów potrzebujesz 0,5 litra roztworu, a do karmienia awaryjnego - 250 ml.

Jeśli kupujesz kwas bursztynowy w proszku, dawkowanie jest następujące: 1 g leku na 5 litrów wody. Jeśli nie masz wagi, proszek możesz odmierzyć czubkiem noża. Rozpuścić w 50 ml gorącej wody, dodać wodę do wymaganej objętości (250-500 ml).

Nawiasem mówiąc, lepiej przygotować roztwór w szklanych lub plastikowych pojemnikach. Gotowy roztwór kwasu bursztynowego przechowuje się przez 2 dni, po czym traci swoje dobroczynne właściwości.

Kwas bursztynowy do storczyków i innych roślin – jak aplikować

Wacik zwilżyć obficie roztworem i przetrzeć z obu stron wszystkie liście orchidei. Nie musisz wycierać liści, ponieważ część roztworu zostanie wchłonięta, a część wyschnie.

Pozostały roztwór kwasu bursztynowego można wylać na storczyk, aby nasycić korzenie.

Kwas bursztynowy może być stosowany jako nawóz do storczyków w zależności od potrzeb, ale nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

Pamiętaj, że kwas bursztynowy pomoże poprawić stan nie tylko storczyków, ale także wielu innych kwiatów. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że ta metoda nie jest jedyną formą pomocy. Kwas bursztynowy nie zastępuje nawozu i odpowiedniej pielęgnacji. Pomaga tylko poprawić stan chorego lub obumierającego kwiatu. Lek ten jest również stosowany jako skuteczny środek profilaktyczny.