Zatroskany senior zapytał na jednym z forum internetowym, czy powinien w dalszym ciągu wysyłać pieniądze wnukom, które nigdy nie dziekują za te kwoty. Obszerna odpowiedź jednego z komentujących nie pozostawia wątpliwości...

Co robić, gdy wnukowie nie okazują wdzięczności?

David McPhee, były doktorant Psycholog, terapeuta dzieci i dorosłych w dokładny sposób wyjasnił na czym polega problem.

Dlaczego wysyłasz im pieniądze na urodziny i święta? Bo chcesz coś w zamian? Potwierdzenie? Wdzięczność? Przestrzeganie norm społecznych?

Jeśli to dlatego, że je kochasz, pamiętaj, że żadne dziecko nigdy nie wysyła listu z podziękowaniem bez nauczenia tego i bez przypominania przez rodziców. W tej historii czegoś brakuje.

Czy jesteś całkowicie odseparowany od ich rodziców, nie masz kontaktu, nie jesteś w stanie przypomnieć im, żeby przypominali dzieciom? Jeśli o to chodzi, czy jesteś całkowicie oddzielony od dzieci?

Oczywiście masz ich adres. Babcie i dziadkowie też uczą dzieci. Czy przypominałeś im, może kilka razy, aby wysłać Ci podziękowanie? Może nie jesteś rodzicem, ale także możesz mieć wpływ na jakość wychowania swoich wnuków, ale musisz bliskich kochać mąrze.

Oczywiście wysyłaj im pieniądze i na karcie i przypominaj im, że oczekujesz podziękowania (telefonu lub czegoś takiego). Pamiętaj, że niewiele dzieci kiedykolwiek napisało i wysłało coś takiego w swoim opętanym mediami społecznościowym życiu.

Ucz ich, ucz też ich rodziców. Angażuj się, współdziałaj. Zadzwoń do nich, odwiedź ich i wyjaśnij dobre maniery. Odzyskaj swoją moc. Jesteś dziadkiem, a nie ofiarą! Jeśli biernie czekasz, nic nie mówiąc ani nie robiąc, możesz czekać bardzo długo. Siedzenie w cichym gniewie jest żrące i trudniejsze niż cokolwiek innego. Czego mi tu brakuje?

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Donald Tusk wprowadza rządy twardej ręki. Na dywaniku u szefa PO wezwanych zostało kilkunastu posłów. O co chodzi

O tym się mówi w Polsce: Magdalena Ogórek i Jarosław Jakimowicz z ważnym apelem. Prowadzący skrytykowali dziennikarzy TVN. O co chodzi