Jak podaje portal "Super Express", w przyszłym roku seniorzy mogą liczyć na rekordowo wysoką waloryzację świadczeń. Tak wysokich podwyżek rent i emerytur nie było od lat! Najniższe świadczenia mogą wzrosnąć o około 100 zł. W przypadku najwyższych świadczeń seniorzy mogą zyskać nawet 400 zł. Wszystko za sprawą wysokiej inflacji i rosnących średnich wynagrodzeń.

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur

Wiele wskazuje na to, że waloryzacja w marcu 2022 roku będzie rekordowo wysoka. Z najnowszych prognoz wskaźnika waloryzacji wynika, że może on wynieść nawet 7,4 proc. Warto przypomnieć, że w tym roku wyniósł on 4,24 proc. Skąd tak wysoka prognoza?

Za wszystko odpowiedzialna jest rekordowo wysoka inflacja (sięgająca 5,5 proc.), a także wzrost średniego wynagrodzenia (na poziomie 9,5 proc.). Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że średnia pensja w sierpniu tego roku wzrosła do 5843,75 zł.

Z analizy najnowszych wskaźników ekonomicznych wynika, że seniorzy o najniższych świadczeniach na waloryzacji mogą zyskać nawet około 100 zł miesięcznie. Emeryci pobierający średnią emeryturę otrzymają nawet 200 zł więcej. Najwięcej mogą zyskać seniorzy o najwyższych świadczeniach emerytalnych, którym waloryzacja może przynieść nawet od 400 do 500 zł.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Jeśli prognozy się sprawdzą, to seniorzy o najniższych świadczeniach mogą liczyć na dodatkowe 1200 zł w skali roku. Seniorzy o średnich świadczeniach zyskają rocznie około 2400 zł, a seniorzy o najwyższych świadczeniach nawet 4800 zł w ciągu roku. Szczegółowe tabele z prognozami podwyżki świadczeń znajdziecie tutaj.

Czternasta emerytura już niebawem

Zanim dojdzie do waloryzacji emerytur, na konta seniorów wpłynie czternaste świadczenie. Czternastka ma pojawić się na koncie seniorów w listopadzie i grudniu tego roku. Nie będzie konieczności składania żadnego wniosku - świadczenie zostanie wypłacone automatycznie.

Seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto mogą liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia w pełnej kwocie. Po przekroczeniu tego progu czternastka będzie naliczana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Zgodnie z nią dodatkowe świadczenie zostanie pomniejszone dokładnie o kwotę, o jaką emerytura lub renta przekraczają przyjęty próg.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o rekordowo wysokich prognozach przyszłorocznej waloryzacji?

To też może cię zainteresować: Tadeusz Sznuk zdradził długo skrywany sekret. Fani teleturnieju „Jeden z dziesięciu” mogą być zaskoczen

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Długo pracowałam za granicą. Kupiłam dzieciom mieszkanie, w którym nie mogłam nawet raz przenocować. Nie pozwolili mi

O tym się mówi: Prezydent Andrzej Duda zwraca się do rolników. Tych słów nikt się nie spodziewał. Co powiedział polityk