Jak podaje portal "Goniec", Polaków którzy na co dzień korzystają z telewizji naziemnej czekają ogromne zmiany. Ich skutkiem będzie konieczność wymiany dotychczasowego odbiornika lub zaopatrzenia się w specjalny dekoder. System nadawania DVB-T zostanie wyłączony 30 czerwca 2022 roku, choć zmiana na DVB-T2 rozpocznie się nieco wcześniej, bo już w marcu.

Nowe pasmo nadawania telewizji naziemnej

Urząd Komunikacji Elektronicznej wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji apelują, aby każdy kto nabywa nowy odbiornik upewnił się co do tego, czy umożliwi on odbieranie nowego pasma, na jakim będą nadawane kanały telewizji naziemnej.

Kupowany przez nas telewizor powinien posiadać możliwość przetwarzania dźwięku zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3. Nowy telewizor musi być przystosowany do dekodowania sygnałów DVBT-2 z kodekiem HEVC.

Telewizor/ YouTube @Kapsologicznie
Telewizor/ YouTube @Kapsologicznie
Telewizor/ YouTube @Kapsologicznie

Czy konieczna jest wymiana telewizora?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana telewizora jest konieczna? Warto sprawdzić, czy nie dysponujemy telewizorem z możliwością odbioru sygnału DVBT-2. Niestety konieczne będzie dokonanie wymiany dekodera. Musi to zrobić każda osoba, która w 2013 roku kupiła dekoder DVBT i posiada stary model telewizora.

Koszt nowego dekodera jest zdecydowanie niższy niż cena nowego telewizora, bo waha się od kilkudziesięciu do 100 złotych. Warto nie odkładać jego zakupu na ostatnią chwilę.

Zmiana ma nie tylko pomóc w rozbudowie sieci 5G na obszarze Polski, ale również wpłynąć korzystnie na jakość sygnału. Zmiany będą wprowadzane od marca do czerwca przyszłego roku.

Abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tur
Telewizor/YouTube @Simple Tech Tur
Tlewizor/YouTube @Simple Tech Tur

Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Liczba zakażeń koronawirusem rośnie. Na jakie obostrzenia musimy przygotować się 1 listopada. Resort zdrowia zabiera głos w sprawie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Lech Wałęsa zdecydował się ujawnić prawdę. Pokazał nawet zdjęcia. Tego nikt nie mógł się spodziewać. O co chodzi

O tym się mówi: Ewa Krawczyk złożyła pasierbowi propozycję, która budzi skrajne emocje. Reakcja Krawczyka juniora nie pozostawia złudzeń