Jak przypomina portal "Super Express", już w listopadzie do seniorów trafi czternasta emerytura. Z informacji przekazywanych przez ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej wynika, że czternastka zostanie wypłacona emerytom tylko w tym roku. Na jakich zasadach dodatkowe świadczenie będzie wypłacane?

Kto otrzyma czternastkę?

Jak wskazywali ministrowie z reosrtu pracy, rodziny i polityki społecznej, czternasta emerytura trafi do seniorów tylko w 2021 roku. Zadaniem świadczenia ma być wsparcie emrytów i rencistów o najniższych dochodach. To właśnie do nich trafi dodatkowa czternastka w pełnej kwocie. Wielu seniorów nie ukrywa, że przy galopującej inflacji i rosnących cenach, dodatkowy zastrzyk gotówki z pewnością się przyda.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Aby otrzymać czternastkę nie trzeba do ZUS składać żadnego wniosku. Czternastka będzie wypłacana automatycznie z listopadowym lub grudniowym świadczeniem. Otrzyma ją każdy, kto będzie miał na dzień 31 października ustalone prawo do: emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, a także renty socjalnej.

Seniorzy o najniższych dochodach otrzymają czternastkę w pełnej kwocie, która po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej wyniesie 1022,88 zł. Świadczenie w pełnej kwocie trafi do wszystkich, których świadczenie nie przekracza ok. 2250 zł netto. Po przekroczeniu przyjętego przez ustawodawcę progu, czternastka będzie pomniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Zgodnie z tą zasadą, czternastka nie trafi do tych seniorów, których świadczenie przekracza 3300 zł.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Co sądzicie o zasadach przyznawania czternastej emerytury?

To też może cię zainteresować: Nieprawdopodobna historia Zygmunta Kałużyńskiego. Dziennikarz do końca życia mścił się na pewnym reżyserze. Powód był zaskakujący

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Katarzyna Skrzynecka opublikowała rodzinne zdjęcia z Pierwszej Komunii córki. Dziewczynka wyglądała naprawdę uroczo

O tym się mówi: Rodzina Magdy Gessler znów się powiększy? Fani zobaczyli na filmiku pewną wskazówkę