Jak podaje portal "O2", prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, która wprowadzałaby do kalendarza nowe święto państwowe. Prezydent chciałby ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto miałoby być obchodzone 27 grudnia. Pomysł głowy państwa spotkał się z dużą aprobatą w wielu środowiskach.

Nowe święto narodowe

Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, która jeśli zostanie uchwalone wprowadzi do kalendarza nowe święto państwowe. 27 grudnia mielibyśmy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pomysł ten spotkał się z dużą aprobatą w różnych środowiskach.

Pomysł popierają nie tylko posłowie obozu władzy, ale także kluby opozycyjne. Po wprowadzaniu kilku poprawek ustawę przyjęto przez aklamację. Jednak ustanowienie nowego święta państwowego nie idzie w parze z ogłoszeniem go dniem wolnym od pracy. Taki zapis nie znalazł się w projekcie, ani nie został wprowadzony w poprawkach.

Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda
Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda
Andrzej Duda/Youtube @Andrzej Duda

Pomysł wprowadzenia nowego świąta

Z inicjatywą uczczenia Powstania Wielkopolskiego wyszło Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kurnickie, Muzuem Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Przypomnijmy, powstanie wielkopolskie wybuchło właśnie 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Miasto udało się wyzwolić ostatecznie 6 stycznia 1919 roku, a przeważającą część Wielkopolski w połowie miesiąca. Na mocy traktatu wersalskiego do państwa polskiego wrócił praktycznie cały obszar wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie/YouTube @Hardkorowa Historia
Powstanie Wielkopolskie/YouTube @Hardkorowa Historia
Powstanie Wielkopolskie/YouTube @Hardkorowa Historia

Waszym zdaniem powinien to być dzień wolny od pracy?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski ostrzega. To "będzie oznaczało poważne problemy ekonomiczne". O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Groźna bakteria w przedszkolu. Trzynaścioro dzieci trafiło do szpitala. Poszkodowanych może być więcej

O tym się mówi: Jak wygląda miejsce ostatniego spoczynku Piotra Machalicy? Ten widok budzi emocje. Są najnowsze zdjęcia