Jak podaje portal "O2", być może już niebawem Unia Europejska zdecyduje się przeprowadzić reformę, której konsekwencją będzie gwałtowny wzrost cen mięsa. Z najnowszych propozycji wynika, że stawka VAT na te produkty ma zostać podniesiony z obecnych 5 do 23 proc.

Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

Z wyliczeń przeprowadzonych przez "Fakt" wynika, że jeśli wspomniana reforma stałaby się faktem za schab przyszłoby nam zapłacić o 5 zł więcej niż obcenie. Wielbiciele steków musieliby przygotować się na ceny wyższe o 10 zł. Z kolei cena polędwicy wołowej przekroczyłaby 100 zł. Podwyżki odczuliby również wielbiciele drobiu - kurczak podrożałby o 3 zł. Podrożałoby nie tylko mięso, ale także wędliny. Szynka wzrosłaby średnio o 5 zł za kilogram.

Celem wprowadzenia reformy ma być zmniejszenie spożycia mięsa przez Europejczyków, co miałoby wpłynąć pozytywnie na klimat. Produkcja mięsa w dużym stopniu jest szkodliwa dla środowiska i przyczynia się do negatywnych zmian klimatu. Władze UE chcą aby w diecie obywateli wspólnoty dominowały produkty roślinne.

Sklep mięsny/YouTube @Kolniak24
Sklep mięsny/YouTube @Kolniak24
Sklep mięsny/YouTube @Kolniak24

Dobra wiadomość jest taka, że w zamian za wzrost stawek VAT na mięso mogłoby dojść do zwolnienia z VAT-u m.in. warzyw.

Dane są jednoznaczne

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w ramach rolnictwa za największą emisję gazów cieplarnianych odpowiedzialna jest hodowla zwierząt. Ma ona generować 15 proc. wszystkich antropogenicznych gazów cieplarnianych.

Specjaliści ostrzegają, że dalsza emisja gazów cieplarnianych w takiej ilości jak teraz, spowoduje dalsze zmiany klimatu. Zmianą tym będą towarzyszyły ekstremalnie silne zjawiska pogodowe. Niektóre części świata mogą stać się już niebawem niezdatne do zamieszkania, co z kolei doprowadzi do migracji.

Burza/YouTube @Podkarpacie Meteo
Burza/YouTube @Podkarpacie Meteo
Burza/YouTube @Podkarpacie Meteo

Myślicie, że podniesienie VAT na mięso przyczyni się choć trochę do poprawy sytuacji klimatycznej?

To też może cię zainteresować: O tej matce z Lublina usłyszała cała Polska. To, co zrobiła swoim dzieciom nie mieści się w głowie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Obieranie dyni już nie będzie stanowiło problemu. Prosty patent pozwoli to zrobić szybko i dokładnie

O tym się mówi: Martyna Wojciechowska podzieliła się z fanami ważnymi papierami. Nie zamierza dłużej milczeć. O co chodzi