Jak podaje portal "O2", zarobki duchownych w wielu przypadkach zdecydowanie przewyższają te osiągane przez przeciętnego obywatela. Na wynagrodzenia księży składają się m.in. pieniądze za udzielenie ślubu, chrztu, pogrzebu, czy choćby datki przekazywane w czasie kolędy. Do tego doliczyć należy w wielu przypadkach pensje za pracę w szkolę. Ile zarabiają księża?

Zaskakujące wynagrodzenia księży

Zarobki duchownych budzą od lat wiele kontrowersji. Z informacji przekazanych przez portal "Radio Zet" wynika, że przychód z niedzielnej tacy wynosi średnio 2 tys. zł. W skali roku daje to kwotę sięgającą 100 tys. zł. Odnotować należy, że jedna czwarta z tej sumy zostaje przekazywana kurii.

Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka
Duchowny/YouTube @Archidiecezja Łódzka

Księża pobierają pieniądze za udzielanie chrztu, ślubu, czy odprawienie pogrzebu. Kwoty pobierane przez duchownych za tego rodzaju posługę charakteryzują się ogromnym zróżnicowaniem. Nie brakuje księży, dla których "co łaska" faktycznie oznacza dobrowolną kwotę, na jaką może sobie pozwolić dana osoba. Znjdują się jednak i tacy, którzy wskazują bardzo konkretną kwotę.

Średni koszt ślubu to koszt około 700 zł, chrztu 250 zł, a pogrzebu około 650 zł. W większych miastach ceny są wyższe, w mniejszych miejscowościach niższe. Intencje mszalne zamawiane przez wiernych przynoszą kościołowi około 70 tys. zł w skali roku. W czasie corocznej wizyty duszpasterskiej zwanej "kolędą" księża otrzymują średnio nawet 35 tys. zł. Szacuje się, że 60 proc. tej kwoty zostaje w parafii, pozostałe 40 proc. przekazywane jest kurii.

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

"Radio Zet" wskazuje, że księża w miejskich parafiach mogą liczyć na wyższe zarobki niż duchowni z mniejszych ośrodków. W miastach miesięczny dochód może przekraczać 6 tys. zł. W przypadku proboszczów może to być nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie.

Zaskakują was te kwoty?

To też może cię zainteresować: Rząd podjął decyzję, która zmusi wielu Polaków do poważnego wydatku w 2022 roku. Chodzi o telewizor

Zoabacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kolejne niepokojące informacje o rodzinie Krzysztofa Krawczyka obiegły media. Dotyczą jedynego wnuka artysty

O tym się mówi: Dzieje się w 8 sezonie "Rolnik szuka żony". Sołtys przerwał milczenie na temat Elżbiety