Jeśli masz objawy, które nie ustępują po kilku tygodniach, skontaktuj się z lekarzem, aby jak najszybciej zdiagnozować i leczyć problemy.

Czasem nasza skóra zdradza nam, że mamy nowotwór

Często rak nie powoduje bólu, więc nie czekaj, aż poczujesz ból przed wizytą u lekarza. Nowa plamka na skórze lub taka, która zmienia rozmiar, kształt lub kolor, może być oznaką raka skóry. Innym jest miejsce, które nie wygląda tak samo jak wszystkie inne na twoim ciele. Jeśli masz jakieś nietypowe ślady, poproś lekarza o sprawdzenie skóry. Zrobią badanie i mogą usunąć mały fragment (zwany biopsją), aby bliżej przyjrzeć się komórkom rakowym.

Nieprawidłowe zmiany w paznokciach palców rąk i nóg mogą wskazywać, że coś jest nie tak w twoim ciele. Te zmiany mogą być objawami raka, ale jeśli wykryjesz je odpowiednio wcześnie, drastycznie zwiększysz swoją szansę na przeżycie.

Większość zmian w piersiach to nie nowotwór. Jednak nadal ważne jest, aby powiedzieć o nich lekarzowi i sprawdzić je. Poinformuj ich o wszelkich guzkach, zmianach sutków lub wydzielinie, zaczerwienieniu lub zgrubieniu lub bólu w piersiach. Zrobią egzamin i mogą zasugerować mammografię, rezonans magnetyczny, a może biopsję.

Od nieświeżego oddechu po owrzodzenia, większość zmian w jamie ustnej nie jest poważna. Ale jeśli masz białe lub czerwone plamy lub rany w jamie ustnej, które nie goją się po kilku tygodniach - zwłaszcza jeśli palisz - skontaktuj się z lekarzem. Może to być oznaką raka jamy ustnej. Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę: guzek w policzku, kłopoty z poruszaniem szczęką lub ból w jamie ustnej.

Gdy skóra staje się bardzo wrażliwa na otarcia, czy uderzenia, gdy siniaki i wybroczyny powstają samostnie, warto udać się do lekarza dla świętego spokoju i sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Zaskakujące fakty o ciąży 68-letniej Lyn May wyszły na jaw. Jej 40 lat młodszy partner ujawnił szczegóły

Zerknij: Daniel Martyniuk wrócił do domu. Mocno zaskoczył fanów pewnym zdjęciem. Internautom opadły szczęki