Jak podaje portal "Lelum", przygotowano nowy projekt ustwy, który wprowadza poważne zmiany w związku z działaniem cmentarzy. Wiele z nich mocno idzie z duchem czasu, zmieniając regulacje funkcjonujące w naszym systemie prawnym od 6 dekad. Co znalazło się we wspomnianym projekcie?

Zmiany w funkcjonowaniu cementarzy

W projekcie ustawy, która trafiła właśnie do konsultacji społecznych znalazły się zapisy dotyczące uregulowanie zasad międzynarodowego przewozu zwłok, a także działalności prowadzonej w ramach branży funeralnej. W ramach tych ostatnich zapisów miałby się pojawić rejestr przedsiębiorców.

Polacy ruszyli na cmentarze już w piątek! / YouTube: Emily's Guide to Krakow
Cmentarz/ YouTube: Emily's Guide to Krakow
Cmentarz/ YouTube: Emily's Guide to Krakow

W projekcie pojawił się pomysł wprowadzenia instytucji koronera - jest to urzędnik, którego zadaniem jest badanie nagłych i niespodziewanych śmierci. Jest to funkcja istniejąca w wielu krajach anglosaskich. W ustawie przewidziano również wprowadzenie wielu rozwiązań elektronicznych, w tym karty zgonu oraz elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Projekt miałby zostać przyjęty jeszcze w tym roku - planowane jest przyjęcie w trzecim kwartale 2021 roku. W uzasadnieniu wprowadzanych zmian wskazano, że obowiązujące obecnie przepisy są archaiczne i nie przystają do obecnie obowiązujących "stosunków społecznych i prawnych".

Cmentarz/Youtube @TheKrakow
Cmentarz/Youtube @TheKrakow
Cmentarz/Youtube @TheKrakow

W dokumencie znalazły się także zapisy regulujące kwestie zakładania, rozszerzania już istniejących a także likwidacji cmentarzy. Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Aleksander Kwaśniewski okrzyknięty przez internautów polskim Jamesem Bondem. Z kim były prezydent musiał się zmierzyć w głosowaniu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Nowak-Ibisz opowiedziała jak wygląda jej relacja z Krzysztofem Ibiszem po rozwodzie. Nie są typowymi eksmałżonkami

O tym się mówi: Rząd zapowiada dodatkowe wsparcie dla seniorów. Kto będzie mógł liczyć na zastrzyk gotówki

Z życia gwiazd: Chłopak Marceliny Zawadzkiej udostępnił urocze zdjęcia z ukochaną. Fani nie spodziewali się, że niemiecki przedsiębiorca jest takim romantykiem