Jak się okazuje, nauka się z wami zgadza. Wyniki ostatniego raportu IPCC „kod czerwony dla ludzkości” wywołały alarmującą lekturę dla wielu z nas. Wizje pożarów lasów w Grecji i powodzi we Włoszech skłoniły ludzi do ponownej oceny swoich niegdyś bezpiecznych domów i tego, jak pewnego dnia mogą na nich wpłynąć konsekwencje zmian klimatycznych.

Toczy się kilka debat na temat tego, kiedy części naszej planety staną się niezdatne do zamieszkania, jeśli nie będziemy dostatecznie walczyć z kryzysem klimatycznym. Obszary bogate w dziką przyrodę, takie jak Amazonka, lasy Miombo w Afryce Południowej i południowo-zachodnia Australia, będą jednymi z najbardziej dotkniętych przez zagrożenie gatunków zwierząt na świecie miejscami, mówi WWF. Ale co z ludzkimi kosztami tego problemu?

Podatne na zagrożenia narody wysokiego ryzyka ostrzegają, że są na „ krawędzi wymarcia ” w przypadku zerowego działania. To najgorszy scenariusz, ale musimy go wziąć pod uwagę. Teraz dwaj brytyjscy naukowcy, Aled Jones, dyrektor Global Sustainability Institute na Uniwersytecie Anglia Ruskin w Cambridge w Anglii i jego współautor, Nick King, uważają, że mają pewne odpowiedzi.

Ich analiza, opublikowana w lipcu w czasopiśmie Sustainability, ma na celu zidentyfikowanie miejsc, które najlepiej nadają się do kontynuowania, gdy inne się rozpadną. Nazywają te szczęśliwe miejsca „węzłami o trwałej złożoności”. Zwycięzcą będą, miliarderzy technologiczni, którzy już posiadają tam bunkry , z przyjemnością się dowiedzą, jest Nowa Zelandia. Drugie miejsce zajmują Tasmania, Irlandia, Islandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada.

Odkrycia zostały przyjęte ze sceptycyzmem przez innych naukowców, którzy badają takie tematy, jak zmiana klimatu i upadek cywilizacji. Niektórzy stanowczo nie zgadzali się z listą, twierdząc, że kładzie ona zbyt duży nacisk na zalety wysp i nie uwzględnia odpowiednio zmiennych, takich jak siła militarna.

Czy w obliczu zagłady Polska będzie miejscem bezpiecznym?

O tym się mówi: Szykują się poważne zmiany na cmentarzach. Przedstawiono nowy projekt. Czego dotyczy

Zerknij: Rząd zapowiada dodatkowe wsparcie dla seniorów. Kto będzie mógł liczyć na zastrzyk gotówki