Jak podaje portal "Interia", w Wielkopolsce tamtejsza spółka dostarczająca gaz podniosła ceny o ponad 170 proc. Wysoki wzrost cen, z jakim mieszkańcy mają do czynienia obecnie, to niestety nie koniec. Kolejne podwyżki mogą dotknąć klientów już w styczniu.

Drakońskie podwyżki cen gazu

O podwyżkach cen gazu w kilku gminach województwa wielkopolskiego głośno jest od kilku dni. Na drakońskie podwyżki skarżą się klienci obsługiwani przez firmę G.EN. Gaz Energia z Tarnowa Podgórnego. Spółka zdecydowła się wyjaśnić skąd wzięły się tak drastyczne podwyżki. Z wydanego przez firmę oświadczenia wynika, że są one wynikiem wysokich cen gazu ziemnego, jaki na przestrzeni ostatniego roku notowano na "polskiej Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie".

Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie
Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie
Wzrost cen gazu/YouTube @Nieapolitycznie

G.EN. Gaz Energia zakupiło surowiec po wyższych cenach rynkowych, co przełożyło się na wzrost cen w rachunkach klientów. Firma podkreśla, że nie jest ona właścicielem źródeł, z których pozyskiwany jest gaz. Nie ma również możliwości kupienia zaazotowanego gazu od innego wydobywcy. Przedstawiciele spółki wskazują, że podwyższenie cen dotknęło wszystkich grup odbiorców, niezależnie od grupy taryfowej, w której się znajdują.

Odnotować należy, że podwyżki zostały przyjęte i zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Przedstawiciele firmy wskazują, że 95 proc. z podwyższonej ceny jest to koszt zakupu gazu ziemnego od PGNiG. Firmie czystej marży ma pozostawać zaledwie 1,5 proc.

Podwyżki martwią nie tylko indywidualnych odbiorców gazu, szczególnie tych, którzy ogrzewają domy gazem, ale także przedstawicieli samorządu oraz spółek komunalnych. Sprawę pogarsza fakt, że już w styczniu miałoby dojść do kolejnej podwyżki.

Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich
Gaz/YouTube @OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Będą zmiany w opłacie gotówką. To już pewne. Co się zmieni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Joanna Opozda nie kryje szczęścia. Żona Antka Królikowskiego zdradziła, co sprawiło jej tak wiele radości

O tym się mówi: Krystyna Janda zdobyła się na szczere wyznanie. Zrobiła to na profilu Bogusława Lindy. O co chodzi