W zawiłościach przepisów określających czy odbiorca zapłaty – akceptant ma prawo wymagać płatności wyłącznie elektronicznej, rząd postanowił doprecyzować przepisy, według których przedsiębiorcy nie będą już mieli prawa odmówić klientom możliwości zapłacenia za towar lub usługę gotówką.

Gotówka wraca do łask, czy to tylko pozory?

Regulować to będzie nowelizacja ustawy określającej zasady usług płatniczych mająca wejść w życie od 5 listopada 2021 roku. Jak głosi artykuł 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dziennik Ustaw z 2020 roku poz. 2027) emitowane przez Narodowy Bank Polski tak zwane znaki pieniężne czyli inaczej monety i banknoty stanowią pełnoprawny środek płatniczy w naszym kraju.

Przepisy zawarte w artykule 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim, nie określają jednak precyzyjnie, czy przedsiębiorca ma prawo odmówić przyjęcia gotówki, czy bezwzględnie powinien dać wybór między płatnością elektroniczną, a gotówkową. Wielu z nas z pewnością spotkało się już w swoim życiu z koniecznością upewnienia się u fryzjera, czy w lodziarni o możliwości zapłacenia gotówką lub możliwości zapłacenia kartą.

W wielu marketach wprowadzono kasy samoobsługowe, które przyjmują jedynie płatność elektroniczną, co wielokrotnie musiało niemile zaskoczyć klientów. Gotówka spotkała się także z ogromną demonizacją w chwili ogłoszenia przez rządy wielu państw wybuchu pandemii. Ten krok był niezbędny w tym konkretnym przypadku, gdyż bez ogłoszenia w mainstreamowych mediach, obywatele nawet nie zauważyli by potrzeby zwiększenia ostrożności.

Gotówka z chwili na chwilę stała się potwornym źródłem transmisji śmiercionośnego wirusa, a według rządowych rekomendacji, najbezpieczniejszym sposobem płacenia za towary w marketach były kasy samoobsługowe z możliwością płatności elektronicznej. W wielu miejscach usługowych i handlowych ta tendencja nadal przeważa, na ogromną niekorzyść osób posługujących się głównie gotówką. W związku z tym rząd postanowił uściślić zasady płacenia i od 5 listopada bieżącego roku przedsiębiorcy nie będą mogli odmówić nam przyjęcia gotówki.

O tym się mówi: Dzieje się w 8 sezonie "Rolnik szuka żony". Sołtys przerwał milczenie na temat Elżbiety

Zerknij: Kolejne niepokojące informacje o rodzinie Krzysztofa Krawczyka obiegły media. Dotyczą jedynego wnuka artysty