Jak podaje portal "Interia", nie ma chyba osoby, której chociaż raz nie zdarzyło się zapomnieć odpowiednio wcześnie wyjąć z zamrażalnika mięsa. Zastanawiamy się wówczas, jak szybko i skutecznie rozmrozić mięso, by móc z niego przygotować obiad. Na szczęście istnieją na to proste patenty!

Właściwe rozmrażanie ma znaczenie

Rozmrażanie mięsa drobiowego, podobnie jak każdego innego, jest niezwykle ważne. Jeśli zrobimy to bez zachowania zasad bezpieczeństwa, możemy przypłacić to poważnym zatruciem. W przypadku mięsa z kurczaka najczęściej może dojść do zatrucia bakteriami Salmonella Staphylococcus, Campylobacter Listeria, E. Coli czy Yersinia enterocolitica. W każdym przypadku dochodzi do wystąpienia przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymiotów i bólów brzucha). Zdarza się, że konieczny jest pobyt w szpitalu.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy we właściwy sposób rozmrażać mięso. Niestety wielu z nas popełnia często błędy. Jednym z nich jest wyciąganie mięsa wieczorem i pozostawianie go w temperaturze pokojowej przez noc. Tymczasem utrzymywanie kurczaka w temperaturze pokojowej przez dwie godziny prowadzi do szybkiego namnażania się bakterii. Jak zatem robić to bezpiecznie?

Mięso kurczaka/YouTube @Pod mikroskopem
Mięso kurczaka/YouTube @Pod mikroskopem
Mięso kurczaka/YouTube @Pod mikroskopem

Bezpieczne patenty na rozmrażanie kurczaka?

Jednym z bezpiecznych i skutecznych sposobów rozmrażania mięsa kurczaka, jest umieszczenie go w zimnej wodzie. Wodę w pojemniku powinno się zmieniać z częstotliwością raz na pół godziny. Przy ważącym pół kilograma kawałku mięsa, proces rozmrażania powinien potrwać około dwóch godzin.

Najlepiej włożyć mięso do woreczka strunowego, tak aby było ono w sposób szczelny oddzielone od wody. To pozwoli ograniczyć przedostawanie się bakterii. Aby rozmroziło się równomiernie, powinno być w całości zanurzone w wodzie. Nie należy pod żadnym pozorem do rozmrażania wykorzystywać ciepłej wody, bo sprzyja ona rozwojowi bakterii. Do tego może skutkować nieprzyjemnym zapachem mięsa.

Równie szybko uda nam się rozmrozić kurczaka w mikrofalówce. Najpierw należy się upewnić, że urządzenie posiada funkcję rozmrażania. Wystarczy umieścić mięso w odpowiednim pojemniku przeznaczonym do kuchenek mikrofalowych i wybrać program.

Mięso/YouTube @Zdrowie24h
Mięso/YouTube @Zdrowie24h
Mięso/YouTube @Zdrowie24h

Jedną z najbezpieczniejszych metod rozmrażania mięsa drobiowego jest rozmrażanie go w lodówce. Najlepiej umieścić mięso w pojemniku i włożyć do lodówki na całą noc, a w przypadku naprawdę dużych kawałków nawet dobę. Nie jest to więc metoda niezwykle czasochłonna.

A wy, jakie macie patenty na rozmrażanie kurczaka?

To też może cię zainteresować: Bronisław Komorowski zwrócił się z ważnym apelem do Agaty Kornhauser-Dudy. Za przykład podał swoją żonę. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Meghan Markle będzie oburzona. Cenną pamiątkę po księżnej Dianie otrzymała księżniczka Charlotte. Czy to miała dostać Lilibet

O tym się mówi: Wysokie ceny mocno dają się nam we znaki. W 2022 może być jeszcze gorzej. Domowe budżety mocno ucierpią