Jak podaje portal "Lelum", Inicjatywa Społeczna (Nie)zapomniane cmentarze przygotowała projekt zmian w ustawie o cmentarzach. Jego założenia mają chronić stare nekropolie przed ich likwidacją i sprzedażą terenów pod cele komercyjne. Znalazły się w niej również kwestie dotyczące alternatywnych możliwości pochówku.

Projekt ustawy o cmentarzach

Pełnomocnik rządu do spraw reformy prawa pośmiertnego złożył obietnice, że projekt zmian stworzonych przez prawników, naukowców, pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli branży pogrzebowej, zostanie bacznie przeanalizowany.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Przypomnieć należy, że obecnie w fazie konsultacji znajduje się projekt rządowy, choć on koncentruje się przede wszystkim na zmianach związanych z cyfryzacją procedur związanych ze śmiercią. Projekt obywatelski koncentruje się na zupełnie innych kwestiach. Jego pomysłodawcy chcieliby doprowadzić do uszczelnienia luk, jakie znajdują się obecnie w prawie.

Projekt ma na celu przede wszystkim cmentarzy zaniedbanych, którymi nikt się nie zajmuje. Ponad to poruszono w nim kwestie związane z kwestiami prawa do grobu, czy wymogów stawianych przed nekropoliami. Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie rejestru, w którym jeszcze za życia każdy będzie mógł wybrać formę własnego pochówku czy przeznaczenia ciała do celów naukowych.

Cmentarz/ YouTube @WP
Cmentarz/ YouTube @WP
Cmentarz/ YouTube @WP

W projekcie społecznym znalazły się również zapisy dotyczące alternatywnych możliwości pochówku, a także kwestie związane z ekologicznymi cmentarzami. Inicjatorzy projektu społecznego mogą liczyć na uwzględnienie postulaty o ochronę ze strony państwa miejsc, w których spoczywają ludzkie szczątki.

Inicjatorzy projektu społecznego szukają również poparcia wśród posłów, by móc za ich pośrednictwem wszcząć procedurę legislacyjną. Co sądzicie o proponowanych przez stronę społeczną zmianach?

To też może cię zainteresować: Teściowa Kasi Tusk nie przebiera w słowach. Powiedziała, co naprawdę myśli o Donaldzie Tusku

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niepokojące informacje płyną z brytyjskiego dworu. Jest oficjalne oświadczenie w sprawie Królowej Elżbiety II

O tym się mówi: ADU po raz kolejny wywołała w sieci burzę. Artystka nagrała piosenkę o Janie Pawle II