GIS opublikował informację o znalezieniu w wyniku rutynowych badań szkodliwej dla zdrowia substancji w popularnym produkcie spożuywczym. Sanepid informuje także o wycofaniu z obrotu partii wprowadzonej już w Polsce do obrotu.

Substancja zakazana w Unii Europejskiej i w wielu innych krajach

Ostrzega się przed spożyciem popularnej pasty z łososia marki Abba sprzedawanej w 145-gramowej tubce. Numer partii: 0000030030, data minimalnej trwałości do 24 sierpnia 2022 roku.

Producent produktu z wycofanej partii jest Orkla Foods. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że źródłem informacji na ten alarmujący temat był System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Na terenie naszego kraju znalazły się dwie partie o spornej jakości, jedna zdążyła już trafić do sprzedaży i jest obecnie wycofywana z obrotu.

W paście z łososia odkryto obecność tlenku etylenu, którego użycie w procesie produkcji żywności jest surowo zabronione na terenie Unii Europejskiej i w wielu innych krajach. Tlenek etylenu to wysoce łatwopalny gaz. Jest bardzo reaktywny z substancjami nukleofilowymi, takimi jak woda, alkohole, halogenki, aminy i związki sulfhydrylowe.

Tlenek etylenu jest stosowany jako półprodukt w produkcji glikolu etylenowego i niejonowych środków powierzchniowo czynnych; niewielka ilość jest używana jako fumigant do sterylizacji żywności i wrażliwego na ciepło sprzętu medycznego.

Chłoniak i białaczka to nowotwory najczęściej zgłaszane jako związane z zawodową ekspozycją na tlenek etylenu. Nowotwory żołądka i piersi mogą być również związane z ekspozycją na tlenek etylenu.

O tym się mówi: Michał Wiśniewski ma ogromne wsparcie w żonie. Poruszające nagranie trafiło do sieci

Zerknij: Joanna Opozda nie mogła powstrzymać łez. Miało to związek z jej nienarodzonym dzieckiem