Jak podaje portal "Gazeta", pierwsze wypłaty dodatkowego czternastego świadczenia ruszą jeszcze w tym tygodniu. W czwartek i piątek świadczenie wpłynie na konta tych osób, które emeryturę lub rentę otrzymują 1 dnia każdego miesiąca. Kto może liczyć na czternastkę? Ile wyniesie świadczenie?

ZUS rozpoczyna wypłatę czternastki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle czternastą emeryturę razem z listopadowym świadczeniem. Oznacza to, że osoby, które comiesięczną emeryturę otrzymują pierwszego dnia miesiąca mogą na nie liczyć jeszcze w październiku - wszystko w związku z przypdającym w poniedziałek 1 listopada świętem.

Jak zapowiada w rozmowie z "Faktem" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, w przypadku seniorów odbierających świadczenie w pierwszym dniu miesiąca, wypłata emerytur i czternastki ruszy 28 października. W przypadku seniorów otrzymujących swoje świadczenia w pozostałych transzach, termin nie ulegnie zmianie.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Co warto wiedzieć o czternastej emeryturze

Czternastki trafią na konta seniorów razem z listopadowym świadczeniem. Nie ma konieczności składania wniosku o przyznanie dodatkowej 14. emerytury, bo ta przyznawana jest z urzędu. Otrzyma je każdy, kto na dzień 31 października będzie przysługiwała emerytura, renta (również renta socjalna) czy świadczenie przedemerytalne. Wyjąte stanowią osoby, które dopiero składają wniosek o przyznanie jednego z wymienionych świadczeń - one będą musiały złożyć wniosek o czternastkę.

Czternastkę w pełnej kwocie otrzymają tylko ci seniorzy, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Po przekroczeniu wskazanego progu, dodatek będzie wypłacany zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Czternastaka zostanie pomniejszona dokładnie o tyle, o ile świadczenie podstawowe przekracza przyjęty próg. Czternasta emerytura zostanie wypłacona tylko w tym roku.

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Sądzicie, że czternastka powinna być wypłacana co rok?

To też może cię zainteresować: Św. pamięci Krzysztof Kiersznowski wiedział, że odchodzi. Aktor cierpiał z powodu ciężkiej choroby, ale żył swoim życiem do końca

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące informacje dotyczące Beaty Szydło. Czy była pani premier ponownie wróci do rządu

O tym się mówi: Do niecodziennej sytuacji doszło pod jednym ze szpitali w Polsce. Wszystko uchwycono na nagraniu