Nie ulega wątpliwości, że waloryzacja emerytur na 2022 rok wałkowana jest już od dawna. Temat wciąż jest gorący, jak bułeczki wyjęte z pieca, a obliczenia wciąż nowe obrazują wpływ inflacji na wysokość emerytur i jakość życia materialnego Polaków.

Wszystko zależy od stopnia inflacji grasującej w kraju

Zarówno wypłaty Polaków za ich pracę, jak i świadczenia rentowe i emerytalne, oraz koszty życia uzależnione są od stopnia zadłużenia kraju związanego z podpisaniem ratyfikacji umowy z Unią Europejską i ułożonym skrupulatnie nowym ładem dla Polski.

Prawie nic już nie zależy od rządzących, którzy muszą wywiązać się z umowy z Unią Europejską, jeśli chcą otrzymać od niej środki finansowe. W wyniku rosnącej inflacji, rosną ceny w sklepach, płacimy większe rachunki za prąd i gaz, paliwo zdrożało, co znacznie wpływa na wzrost cen w różnych dziedzinach gospodarczych przez droższy transport.

Z pomocą w tej sytuacji ma przyjść podwyższenie kwoty wolnej od podatku, z czego mieliby skorzystać też świadczeniobiorcy upoważnieni do pobierania rent i emerytur. Mimo danych z GUS, według których wynagrodzenia wzrosły w ciągu roku o 9,4 procenta, większe kwoty trafiające na nasze konta mają mniejszą wartość i kupimy za to mniej, niż mogło to być wcześniej.

Eksperci z GUS prognozują, że inflacja ma wynieść na bieżący rok 4,89 procenta, z końcem roku może sięgnąć nawet całych 8 procent, co znacznie wpłynie na materialną jakość życia większości Polaków.

Dane z TABELI pokazują, że waloryzacja emerytur 2022 miałaby wynieść 8,68 procenta, co przy kwocie 1025 złotego dałoby 1113,97 złotych miesięcznie, czyli emeryci zyskać by mieli 88,97 złotych. Analogicznie oblicza się każdą wyższą kwotę emerytury, więc przy kwocie 1352 złotych, po waloryzacji 8,68 procenta emerytura wyniesie 1469,35, co daje zysk 117,35 złotego więcej.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ola Kwaśniewska zdradza wielki sekret. Cała prawda wyszła na jaw. O co poszło

Zerknij: Radosne wieści płyną od Ewy Farny. Celebrytkę czekają spore zmiany życiowe. O co chodzi