Podstawą twierdzeń są przepowiednie św. Malachiasza, arcybiskupa Armagh, któremu w XII wieku przypisano kilka cudów. W 1139 Malachiasz udał się do Rzymu z Irlandii, aby zdać relację ze swoich spraw, kiedy podobno otrzymał dziwną wizję przyszłości, w tym nazwiska 112 przyszłych papieży.

Czy przerażające proroctwo końca świata może się ziścić?

Jego przepowiednia dla 112. i obecnego papieża – Franciszka – jest dość szokująca, brzmi: „W ostatecznym prześladowaniu Świętego Kościoła Rzymskiego zapanuje Piotr Rzymianin, który będzie pasł swoją trzodę pośród wielu udręk, po których Miasto zostanie zniszczone, a straszny Sędzia osądzi lud".

Ojcem obecnego papieża był Pietro, czyli Piotr i pochodził z Włoch, chociaż rodzina przeniosła się do Argentyny, a Franciszek przejął władzę w 2013 roku po rezygnacji papieża Benedykta XVI w lutym 2013 r., co doprowadziło wielu do twierdzenia, że ​​900-letnia stara przepowiednia nie została spełniona.

Prawdziwy Malachiasz był irlandzkim świętym, który żył w latach 1094-1148. Jego słynne proroctwa zostały jednak odkryte dopiero około 1590 roku. Legenda głosi, że Malachiasz doświadczył wizji, w której otrzymał wgląd w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość papieży, i że zapisał tę wizję jako serię zagadkowych wersetów.

Proroctwa były dość dokładne do około 1590 roku (dogodnie do momentu, w którym zostały znalezione), ale potem stały się raczej niejasne, prowokując powstanie teorii, że są one fałszerstwem z XVI wieku.

Historyk papieski Anura Guruge mówi, że pomimo używania imienia św. Malachiasza, proroctwo nie ma szansy na spełnienie. „Faktem jest, że Malachiasz jest katolickim świętym, więc niektórzy katolicy przypisują wizjom magiczne lub duchowe właściwości. Nie pojmują jednak tego, że jest bardziej niż prawdopodobne, że cała sprawa jest niewiarygodna”.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Julia ze 'Ślubu od pierwszego wejrzenia" przeszła trudne chwile. Jej metamorfoza zachwyca

Zerknij: Płomienne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Placu Piłsudskiego. Co przekazał szef PiS