Jak podaje portal "Wirtualna Polska", sytuacja epidemiczna w naszym kraju nie jest najlepsza. Liczba zakażeń systematycznie rośnie. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazuje, że na ten moment prognozowane są dwie możliwe ścieżki rozwoju pandemii. Czy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych obostrzeń w okresie Świąt Bożego Narodzenia?

Adam Niedzielski o wytrzymałości służby zdrowia

Minister zdrowia wskazuje, że zagrożeniem dla wydolności służby zdrowia jest utrzymywanie się zakażeń na poziomie 35-40 tys. zakażeń. Wówczas mogłoby dojść do wprowadzenia nowych obostrzeń, a nawet formy przymusu szczepiennego w grupach szczególnie narażonych. Jednocześnie Niedzielski zaznaczył, że obecnie nie ma przesłanek do wprowadzania takich rozwiązań.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, szef resortu zdrowia wskazał, że wszelkie formy przymusu szczepiennego mogłyby przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. "Potrafią działać przeciwskutecznie i zniechęcać ludzi, uruchamiać postawę jeszcze bardziej negatywną, czy wręcz agresywną" - wskazał Niedzielski.

Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com

Minister zdrowia podkreślił, że chce uniknąć sytuacji, w której ludzie wyjdą na ulice, aby protestować przeciw wprowadzanym przez rząd rozwiązaniom.

Dwa scenariusze

Szef resortu zdrowia przyznał, że rozważane są dwa możliwe scenariusze rozwoju pandemii i jej szczytu. W pierwszym z nich apogeum zachorowań miałoby nastąpić w ciągu dwóch tygodni. W drugim szczyt przesunięty jest nieco w czasie i przypada na pierwszą połowę grudnia. W pierwszym przypadku liczba zakażeń wynosiłaby 25-30 tys. przypadków, w drugim zaś 35-4 tys. zakażeń.

Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com
Adam Niedzielski. Źródło: youtube.com

Adam Niedzielski zaznaczył, że choć rząd przygotowuje się na bardziej pesymistyczny scenariusz, to jego zrealizowanie się jest znacznie mniej prawdopodobne. Dodał również, że wiele wskazuje na to, że fala Covid-19 nie zakłóci Świąt Bożego Narodzenia, które zbliżają się wielkimi krokami.

Co sądzicie o słowach Adama Niedzielskiego?

To też może cię zainteresować: Beata Kozidrak nie zgadza się z wyrokiem sądu. Odwołuje się również prokuratura

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jest kolejne oświadczenie w sprawie Królowej Elżbiety II. Jak się czuje monarchini

O tym się mówi: Piotr Gąsowski został zabrany do szpitala. Jego była partnerka zdradziła, jaki jest jego stan