19 listopada 2021 roku Ziemia doświadczy częściowego zaćmienia Księżyca trwającego 6 godzin i 2 minuty. Żadne częściowe zaćmienie Księżyca nie trwało dłużej od 1440 r. i żadne nie potrwa tak długo, aż do 2669 r. Trzy powody, dla których to zaćmienie trwało tak długo, wyjaśniają względną rzadkość takich wydarzeń.

Niesamowite zaćmienie księżyca od 6:59 aż do 11:47

W Polsce będzie widoczne w centralnej i zachodniej części kraju.

źródło: YouTube/NASA

19 listopada 2021 r. Ziemia będzie świadkiem najdłuższego od stuleci częściowego zaćmienia Księżyca. Trwa 6 godzin i 2 minuty od początku do końca i jest najdłużej od 18 lutego 1440 roku. Zaćmienia częściowe występują, gdy Księżyc w pełni przechodzi przez cień Ziemi, ale nigdy nie osiąga 100% zaciemnienia.

Trzy jednoczesne zdarzenia określają czas trwania zaćmienia Księżyca. Księżyc w pełni powinien znajdować się w apogeum, najdalej od Ziemi. Eliptyczna orbita Księżyca porusza się najwolniej w apogeum: 50 000 km dalej niż perygeum. Ziemia powinna być blisko aphelium. W najdalszym miejscu Słońce rzuca „prostsze” cienie, tworząc najdłużej trwające zaćmienia Księżyca. Wyrównanie Słońce-Ziemia-Księżyc musi być prawie idealne. Księżyc powinien maksymalnie przejść przez cień Ziemi, a wszystko to bez osiągnięcia całości.

Remote file

To zaćmienie Księżyca jest szczególnie mile widziane, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy do czynienia z dziwną serią zaćmień księżyca półcieniami — takimi, w których Księżyc w pełni nie zmienia swojego wyglądu. Prawie całkowite zaćmienie w 2021 r. Jest to bajecznie dziwne zaćmienie, które zbiega się z pełnią księżyca bobra . Technicznie rzecz biorąc, jest to „częściowe zaćmienie Księżyca”. Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione w niemal idealnej linii, tak że Księżyc przechodzi przez cień Ziemi i staje się ciemny.

O tym się mówi: Justyna Żyła pokazała się w jesiennej stylizacji. Nie wszyscy internauci byli zachwyceni. O co poszło

Zerknij: Kamil Durczok junior zmienił nazwisko i swój wygląd. Kiedyś bał się taty. O co chodzi