Współautorka popularnego serialu Netflixa The Crown poprosiła o usunięcie jej wkładu w serial z powodu sporu dotyczącego roli księżnej Diany.

Jemima Khan, przyjaciółka zmarłej księżnej Walii, zgodziła się pomóc w dopracowaniu fabuły piątego sezonu nagradzanego dramatu w 2019 roku. Ale rok przed oczekiwanym wydaniem piątego sezonu wycofała się i odmówiła uznania za napisanie serialu.

Przyjaciółka się wycofała. Czy Harry także to zrobi?

Jemima Khan (z domu Goldsmith) była wcześniej dziennikarką i poślubiła pakistańskiego miłośnika krykieta, który został politykiem, Imranem Khanem w 1995 roku. Jest także scenarzystką i producentem oraz założyła firmę contentową Instinct Productions.

Jemima i Diana, księżna Walii, były przyjaciółkami, a były partner Diany, chirurg Hasnat Khan, jest kuzynem jej byłego męża, Imrana (który został premierem Pakistanu w 2018 roku).

Diana wielokrotnie podróżowała do Pakistanu w latach 90., aby spędzić czas z Chanami. Khan powiedziała w oświadczeniu dla Sunday Times, że zwrócił się do niej w 2019 roku pisarz Peter Morgan i poprosił o współtworzenie piątego sezonu niezwykle popularnego dramatu.

„Pracowaliśmy razem nad konspektem i skryptami od września 2020 r. do lutego 2021 r.” – czytamy w jej oświadczeniu. Jednak rzecznik prasowy The Crown powiedział brytyjskim mediom, że Khan nigdy nie został zakontraktowany jako pisarz w serialu. „Była częścią szerokiej sieci dobrze poinformowanych i różnorodnych źródeł, które dostarczyły obszernych informacji naszym pisarzom i zespołowi badawczemu” – powiedział rzecznik.

Khan ujawniła, że wycofała się z serialu z powodu sposobu, w jaki potraktowano fabułę dotyczącą Diany. „Kiedy nasza umowa o współtworzenie nie była honorowana i kiedy zdałam sobie sprawę, że konkretna historia niekoniecznie będzie opowiedziana z takim szacunkiem i współczuciem, jak się spodziewałam, poprosiłam o usunięcie całego mojego wkładu z serii i odmówiłam uznania” powiedziała w oświadczeniu.

Jak donoszą media i królewscy informatorzy, książę Harry powinien natychmiast zrezygnować ze współpracy z Netfliksem i serialem The Crown, gdyż ogólnie rzecz biorąc książę Harry i Meghan Markle ostatnimi czasy przyznali się do podpisania z Netfliksem kontraktu zobowiązującego ich do współpracy podczas powstawania pewnych fabularnych filmów. Według medialnych doniesień małżonkowie mają nawet otrzymać własne show, podczas którego mieliby przedstawiać opinii publicznej swoje prywatne życie.

Nie jest jasne, czy Khan odnosi się do konkretnego wydarzenia w serialu, czy też jest niezadowolona z roli Diany przez cały sezon. Wiemy, że ma koncentrować się na rodzinie królewskiej – w szczególności na relacjach między księciem Karolem i Dianą – przez lata 90., aż do jej śmierci w 1997 roku. Australijska aktorka Elizabeth Debicki występuje jako księżna Diana, a Dominic West w roli księcia Karola.

O tym się mówi: Mariusz Czajka czuje rozgoryczenie pewną stratą. O co poszło

Zerknij: IMGW prognozuje intensywne opady śniegu. Gdzie biały puch spadnie najwcześniej