Jak podaje "o2", specjaliści mocno się niepokoją wydarzeniami, jakie mają ostatnio miejsce na wyspie La Palma. Trwająca wciąż erupcja wulkanu Cumbre Vieja zmaga aktywność sejsmiczną ziemi.

Nowe ujście lawy poważnie zagraża sporej części mieszkańców La Palmy

Przerażające zjawisko zagraża wielu mieszkańcom wyspy pojawiającymi się nowymi trzęsieniami ziemi. Według ustaleń naukowców, w ostatnich godzinach miały miejsce 53 gwałtowne rozładowania skorupy ziemskiej. Nie jest to jednak koniec bardzo niepokojących informacji dotyczących strasznej aktywności wulkanu.

Okazuje się bowiem, że odkryto nowe ujście lawy na tylnej ścianie Cumbre Vieja. Strumień lawy podążający w stronę północno-wschodnią jest w stanie spowodować ogromne zniszczenia, jeżeli wciąż będzie się przemieszczać.

Sporą grupę obywateli zamieszkujących najbardziej niebezpieczne rejony wyspy ewakuowano chwilowo do placówek prowadzonych przez fundacje charytatywne. Znając destrukcyjne możliwości wulkanu, hiszpański rząd zamierza na okoliczność kolejnych klęsk żywiołowych wybudować dla poszkodowanych obywateli miasto.

W przyszłości zatem ludność po utraceniu swoich dobytków będzie mogła przenieść się w bezpieczne miejsce, gdzie rząd Hiszpanii ma w planie wybudować ponad 500 budynków mieszkalnych.

Poza zniszczeniem budynków, uprawa bananów na La Palmie także mocno ucierpiała. Od połowy września mieszkańcy musieli radzić sobie z wieloma zagrożeniami, w tym ciągle rozlewającymi się strumieniami lawy, domami zasypanymi opadającym popiołem i nasilającymi się trzęsieniami ziemi.

O tym się mówi: Najnowsza prognoza pogody nie napawa optymizmem. Niż "Krystian" da się nam mocno we znaki

Zerknij: Niepokojące doniesienia o stanie zdrowia Barbary Krafftówny. Aktorka jest pod opieką lekarzy. Co jej dolega