Jak podaje portal "Super Express", polscy seniorzy nie mają lekko. Ich skromne świadczenia jeszcze przed rekordowo wysoką inflacją, wystarczały na niewiele. Niestety z miesiąca na miesiąc sytuacja robi się coraz trudniejsza, a seniorzy są tą grupą, która przez inflację traci najbardziej. Ich świadczenia rosną bowiem wolniej niż inflacja.

Sytuacja Polaków systematycznie się pogarsza

Federacja Przedsiębiorców Polskich podnosi alarm - wszystko w związku z coraz gorszą sytuacją Polaków. Wszystkiemu winna rekordowo wysoka inflacja. Niestety pensje i świadczenia seniorów nie nadążają za wzrostem cen w sklepach i na rynku usług. Z szacunków FPP wynika, że inflacja rośnie 60 proc. szybciej niż świadczenia.

Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info

W przeciętnym gospodarstwie domowym koszt wysokiej inflacji szacowany jest na około 360 zł w skali miesiąca. W skali roku daje to zatrważającą sumę 4320 zł. Niestety nie da się z optymizmem patrzeć w przyszłość, bo każdy kolejny miesiąc z wysoką inflacją tylko zwiększy tę i tak wysoką kwotę.

Z danych statystycznych wynika, że koszty zakupu żywności wzrosły o około 75 zł miesięcznie, koszty związane z utrzymaniem mieszkania o 85 zł, natomiast te związane z transportem aż o 100 zł. Tylko w listopadzie inflacja wyniosła 7,7 proc. W kolejnych miesiącach może ona przekroczyć poziom 8 proc. Szczyt inflacyjny ma przypaść na przełom obecnego i przyszłego roku.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wielu seniorów staje obecnie przed bardzo trudnym wyborem, z zakupu czego w danym miesiącu zrezygnować. Ich sytuacji nie poprawiły ani marcowa waloryzacja, ani wypłacone im w kwietniu i listopadzie dodatkowe świadczenia.

Wy też odczuwacie w swoich portfelach rekordową inflację?

To też może cię zainteresować: Dobre wieści płyną ze świata piłki nożnej. Czy Robert Lewandowski otrzyma Złotą Piłkę jeszcze w tym roku i jak to możliwe

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tegoroczna "kolęda" znów stoi pod znakiem zapytania. Część diecezji podjęła już decyzję

O tym się mówi: Danuta Holecka skomentowała słowa premiera Mateusza Morawieckiego. Jej słowa raczej nie będą zaskoczeniem