Niezależnie od tego, czy masz godzinę 3 w nocy, 1 w nocy, czy o każdej innej porze, jesteś jedną z wielu osób, które regularnie przebudzają się w nocy. Nocne przebudzenia są zjawiskiem powszechnym i zwykle nieszkodliwym, zwłaszcza jeśli łatwo zasypiasz. Nie oznaczają, że źle sypiasz. I nie oznaczają, że masz bezsenność.

Kiedy regularne przebudzenia są problemem?

Ludzie budzą się w nocy z wielu potencjalnych powodów, ale niektóre są dość powszechne. Wśród tych przyczyn można wymienić bezsenność oraz obturacyjny bezdech senny, który charakteryzuje się powtarzającymi się przerwami w oddychaniu podczas snu, które mogą powodować budzenie się w środku nocy. I jest ważne, aby warunki te wykluczone zostały przez lekarza, jeśli znajdziesz się w sytuacji wstawania w tym samym czasie w środku nocy - nie tylko przez wzgląd na sen, ale ogólny stan zdrowia.

Chociaż obecnie nie ma żadnych badań, które wyjaśniałyby dokładnie, dlaczego budzimy się o tej samej porze nocy lub mniej więcej o tej samej porze, Aloia powiedziała, ​​jest to prawdopodobnie spowodowane nadmierną czujnością lub zmartwieniem.

Wiele razy, kiedy zasypiamy ze zmartwieniami, przetwarzamy te zmartwienia podczas pewnych etapów snu. Kiedy budzimy się z tymi zmartwieniami, nie przetworzyliśmy ich wyraźnie i w pełni.

Przede wszystkim ważne jest ustalenie zdrowej rutyny nocnego snu. Obejmuje to wyciszenie się od 30 minut do godziny przed snem bez ekranów, utrzymywanie stałego harmonogramu wstawania i snu — nawet w weekendy — oraz utrzymywanie komfortowej temperatury w pokoju.

O tym pisaliśmy: „Kiedy miała 16 lat, cały świat śpiewał Baby One More Time”: Rocznica Britney Spears. Życie od 16 do 40 lat na zdjęciach

Zerknij tutaj: Skórka banana jest cenniejsza, niż sądzisz. Warto ją wykorzystać zanim trafi do śmieci