Jak wskazuje portal "Deccoria", Poinsecja jest jedną z tych roślin, które najmocniej kojarzą nam się z okresem Bożego Narodzenia. Wiele osób popełnia w ich uprawie podstawowy błąd, który sprawia, że gwiazda betlejemska nie zakwita. Jak ją właściwie pielęgnować?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Tym, co sprawia, że Poinsecja jest z jednej strony charakterystyczną, z drugiej bardzo ozdobną rośliną, są jej czerwone liście szczytowe. Określane są one jako przykwiatki i jako jedyne zmieniają kolor. Choć intensywny czerwony kolor występuje w roślinie najczęściej, to zdarzają się również pomarańczowe, białe, a czasem nawet o dwóch kolorach.

Wiele osób bierze kolorowe liście rośliny za jej kwiaty. Jest to jednak błąd. Kwiaty wilczomleczu są zdecydowanie bardzij niepozorne. Są to niewielkie żółte kwiatuszki znajdujące się pomiędzy czerwonymi liśćmi. Co zrobić, by nasza roślina zakwitła właśnie na święta? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja.

Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień
Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień
Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień

Odpowiednie podlewanie

W uprawie gwiazdy betlejemskiej niezwykle ważne jest właściwe podlewanie rośliny. Należy regularnie podlewać dojżewającą poinsecję, jednocześnie nie przelewając jej. Najlepiej podlewać roślinę, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Dobrze jest dostarczać niewielkiej ilości wody co drugi dzień. Nie należy również dopuścić do sytuacji, kiedy nadmiar wody będzie zalegał w podstawce naszej gwiazdy betlejemskiej.

Roślina ta lubi wilgotne powietrze, warto więc o to zadbać poprzez nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wilczomlecz niezbyt dobrze znosi niskie temperatury. Narażona na nie może przestać dobrze się rozwijać. Nie należy jej umieszczać w miejscu, w którym temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień
Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień
Gwiazda Betlejemska/ YouTube @Ogród na co dzień

Roślina nie znosi także przeciągów i ogrzanego suchego powietrza - nie należy jej trzymać tuż przy grzejniku. Nieszczególnie lubi również bezpośrednie nasłonecznie, lepiej ją na nie narażać.

Należycie do fanów tej wyjątkowej rośliny?

To też może cię zainteresować: Ciasto „Domek z twarogu” bez pieczenia. Główny deser noworocznego stołu w stylu lat 90

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Piaseczny chce wrócić do TVP, ale pod pewnym warunkiem. "Przeszła wszelkie granice przyzwoitości"

O tym się mówi: Krzysztof Cugowski narzeka na emeryturę. Zmuszony jest do ciągłej pracy. Jakie ma plany na grudzień