W ciągu ostatnich 2 tysięcy lat Księga Objawienia inspirowała wielkie obrazy, pieśni i literaturę, była wykorzystywana do usprawiedliwiania wojen i skłaniała wiele grup chrześcijańskich do przekonania, że ​​zbliża się koniec świata.

Książka Pagelsa nosi tytuł „Objawienia: wizje, proroctwa i polityka w Księdze Objawienia”. Opowiada historię autora Objawienia i czasy, w których żył. Pagels pisze także o innych księgach objawienia odkrytych w 1945 roku, które są częścią tzw. Ewangelii gnostyckich. Są to starożytne teksty, które zostały pominięte w Biblii.

Wizje końca świata, czy końca ludzkości?

Pagels napisał bestseller „Ewangelie gnostyckie”, który zdobył Narodową Nagrodę Książki. Jest profesorem religii na Uniwersytecie Princeton. Księga Objawienia rozpoczyna się serią wizji, w których Jezus ukazuje się prorokowi i mówi mu, co ma się wkrótce wydarzyć, a potem prorok mówi, że idzie do nieba i widzi tron ​​Boga i otrzymuje przez anioły bieg przyszłej historii, która obejmuje czterech jeźdźców nadchodzącej apokalipsy, z których każdy reprezentuje katastrofę na Ziemi.

Jeden przynosi wojnę, która zabija jedną trzecią mieszkańców Ziemi. Kolejny sprowadza na cały świat głód, zarazy i katastrofy. Wizje te mówią o kosmicznej wojnie, w której siły zła wydają się zawładnąć światem, i twierdzą, że moc Boża nadejdzie i rzuci wyzwanie tym siłom i będą miały miejsce katastrofalne bitwy potworów, aż w końcu Jezus powróci z armiami aniołów i niszczy wszystkie siły zła i tworzy zupełnie nowy świat.

Świat, jaki znamy, zostanie zniszczony, zgodnie z Objawieniem, i światem nowszym i lepszym - i zostanie zastąpiony przez świat nowszy i lepszy, ale w międzyczasie mnóstwo, mnóstwo śmierci...

O tym się mówi: Aleksandra Kwaśniewska szczerze o dzieciach. Jej wyznanie nie budzi wątpliwości

Zerknij: Konflikt Maryli Rodowicz sprzed lat wznowiony. Z kim gwiazda pozostaje w sporze