Jak podaje portal "Super Express", wielu seniorów skarży się, że program darmowych leków dla osób po 75. roku życia jest fikcją. Jedna z emerytek wskazała z rozmowie z dziennikarzami, że nadal zostawia w aptece 200 zł za leki wypisane na recepcie. Nie jest to przypadek odosobniony. Wielu seniorów ponosi podobne, a nawet wyższe koszty zakupu lekarstw.

Program darmowych leków w praktyce

Rządowy program darmowych leków nie działa w sposób, jakiego oczekiwaliby seniorzy. Jedną z częściej wymienianych wad programu jest granica wiekowa, która sprawia, że wiele osób starszych umiera przed jej osiągnięciem. Po drugie na liście darmowych leków wciąż jest zbyt mało medykamentów zażywanych przez osoby starsze.

apteka / YouTube:  PKTplVideo
apteka / YouTube: PKTplVideo
Apteka/YouTube @PKTplVideo

Na obowiązującej obecnie liście darmowych leków znajduje się 2051 preparatów. Niestety nie znalazło się na niej wiele drogich leków, które wykorzystywane są przy leczeniu chorób charakterystycznych dla ludzi w podeszłym wieku.

Senior z Redy wysłał do "Super Expressu" fakturę z apteki. Wśród 12 przepisanych przez lekarza medykamentów znalazły się zaledwie 3, które są darmowe. 4 leki z 12 kosztowały stosunkowo niewiele, a 5 miało cenę, która poważnie nadszarpnęła wątły domowy budżet pana Jana. Najdrożej wyniósł go lek przeciwzakrzepowy - 144,99 zł.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Seniorzy wciąż stają przed trudnymi dylematami, czy kupić leki, czy jedzenie. Sytuacji nie poprawia również fakt, że ceny wielu produktów i usług zdecydowanie poszły do góry. To sprawia, że wielu emerytów nie odczuwa wzrostu cen po waloryzacji świadczeń.

A wy, jak oceniacie program darmowych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia?

To też może cię zainteresować: Kary dla grzybiarzy nawet 5000 złotych. Za co można otrzymać? Oto największe grzechy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ostatnia przejażdżka Beaty Kozidrak może ją słono kosztować. Gwiazda traci kolejne kontrakty

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia z jednego z krajów. Lekarze alarmują. Czy powinniśmy się obawiać kolejnej pandemii

Z życia gwiazd: Ostatnia przejażdżka Beaty Kozidrak może ją słono kosztować. Gwiazda traci kolejne kontrakty