Jeśli zauważysz ślady brudu, musisz wykonać kilka procedur, aby przywrócić go do pierwotnego stanu; upewnij się, że używasz detergentów odpowiednich do rodzaju kamienia, który chcesz czyścić.

Ze względu na naturalny proces starzenia i wietrzenia prawdopodobnie nie przywrócisz marmuru lub granitu do idealnego pierwotnego stanu, jednak czyszczenie nagrobków może skutecznie usunąć nagromadzony brud, ptasie odchody, pleśń i inne narośle organiczne.

50-letni granitowy nagrobek najprawdopodobniej nie powróci do nowego. Jeśli nagrobek lub płyta wykazuje oznaki odpryskiwania, łuszczenia się lub odwarstwiania, nie próbuj czyścić kamienia, który może przyczynić się do powstania problemu. Zamiast tego wezwij specjalistę od renowacji kamienia, który przeprowadzi profesjonalną naprawę kamienia. Czyszczenie na tym etapie może w rzeczywistości jeszcze bardziej uszkodzić kamień.

Różne rodzaje kamienia wymagają różnych materiałów i metod czyszczenia. Najpierw musisz określić, z jakiego kamienia wykonany jest nagrobek. Jest to marmur, piaskowiec, granit, trawertyn , czy coś innego?

Materiały kamienne i sugerowane metody czyszczenia

Różne rodzaje nagrobków wymagają nieco innych metod czyszczenia.

Piaskowiec - delikatnie wyczyść wodą z neutralnym detergentem, użyj roztworu biobójczego, aby usunąć wszelkie narośle organiczne.

Marmurowe nagrobki lub wapień - używaj czystej wody z neutralnym detergentem, roztworem biocydu, wodorotlenkiem amoniaku lub amoniakiem domowym i roztworem wodnym (stosuj odzież ochronną i pracuj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu).

Granit postarzany - czysta woda, neutralny detergent, roztwór biocydów

Nowoczesny granit polerowany - czysta woda, neutralny detergent, roztwór biobójczy

Nowoczesny, niepolerowany granit - jak w przypadku polerowanego, plus środek czyszczący do użytku domowego bez zarysowań (upewnij się, że produkt nie zawiera wybielacza)

Utrzymuj kamień w stanie mokrym podczas czyszczenia. Niektórzy eksperci od renowacji kamienia zalecają czyszczenie od dołu do góry, aby brud nie zmywał się stale, zaznaczając obszar, który ma zostać jeszcze umyty. Po czyszczeniu wypłucz kamień kilka razy, aby wszystkie środki czyszczące zostały zmyte z powierzchni.

O tym się mówi: Beata Kozidrak przyłapana. Kobieta znów zaskoczyła wszystkich. Czy z tego będzie kolejny skandal

Zerknij: Siostra Chmielewska w mocnych słowach zwróciła się do Polaków. Opisała zaskakującą sytuację