Jednak pozbywając się skóry, pozbawiamy się prawdziwego źródła składników odżywczych. Należą do nich cienkie włókna na bananach, które są widoczne podczas obierania banana.

Włókna te, naukowo nazywane „łyko”, są nie mniej przydatne niż sam owoc. Są bogate w potas, błonnik, witaminę A i witaminę B6.

Łyko to tkanka roślinna, która transportuje składniki odżywcze. Składa się z żywych komórek i pozwala cukrom i innym składnikom odżywczym dostać się do różnych części rośliny.

Można powiedzieć, że włókna, które widzimy na bananie, służą jako żyły lub tętnice, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników owocom.

To wcale nie są zbyteczne części, pomagają bananom rosnąć i sprawiają, że banany stają się smaczniejsze. I choć ich struktura różni się nieco od miąższu owocu, można je jeść.

Ponadto „nitki” bananów służą jako wskaźnik dojrzałości banana. Jeśli składniki odżywcze są nierównomiernie rozmieszczone w owocach, włókna są mocniej przyczepione, co oznacza, że ​​banan nie jest dojrzały.

Jeśli banan jest dojrzały, włókna łatwo się rozdziela.

Korzyści z bananów dla organizmu

Banany to jedna z najpopularniejszych potraw na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy banany są przydatne, czy szkodliwe.

Oczywiście banany mają ogromną liczbę przydatnych właściwości, takich jak:

1. Wysoka zawartość błonnika

Banany są bogate zarówno w błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny na długo spowalnia trawienie, dając uczucie sytości. Z tego powodu banany często poleca się jeść na śniadanie, aby przez długi czas nie martwić się o kolejny posiłek.

3. Wspomaga trawienie

Banany znajdują się na liście pokarmów zalecanych na biegunkę. Podczas biegunki człowiek traci duże zapasy potasu, a banany pomagają uzupełnić utratę tej ważnej substancji. Dodatkowo promują lepsze trawienie.

4. Składniki odżywcze

Wśród składników odżywczych zawartych w bananach znajdują się potas, wapń, mangan, magnez, żelazo, kwas foliowy, niacyna, ryboflawina i witamina B6. Wszystkie zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i dbają o Twoje zdrowie.

5. Źródło potasu

Warto zwrócić uwagę na zawartość potasu w bananach. Dzięki dużej ilości potasu banan staje się prawdziwym superfood, który reguluje tętno, ciśnienie krwi i utrzymuje zdrowie mózgu.

6. Normalizuje ciśnienie krwi

Banany zawierają mało soli, a dużo potasu, co czyni je idealnym produktem na nadciśnienie.

7. Zwalcza anemię

Ze względu na wysoką zawartość żelaza banany są polecane osobom cierpiącym na anemię. Anemia występuje, gdy zmniejsza się liczba krwinek lub hemoglobiny we krwi. Prowadzi to do zmęczenia, duszności i bladości.

szkoda bananów

Chociaż banany są niezwykle korzystnym produktem, wszystko odbywa się z umiarem, a zamiłowanie do bananów może mieć wiele skutków ubocznych.

1. Zaparcie

Niedojrzałe banany mogą powodować zaparcia, ponieważ zawierają więcej skrobi, która jest trudna do strawienia. Banany zawierają też dużo pektyn, które czerpią wodę z jelit, co może zaostrzyć problem zaparć.

2. Naruszenie równowagi składników odżywczych

Nasz organizm potrzebuje zbilansowanego zestawu składników odżywczych. Jeśli banany są Twoim głównym pożywieniem, będziesz miał mało miejsca na inne zdrowe pokarmy.

Eksperci zalecają spożywanie nie więcej niż dwóch dużych bananów dziennie. Dzięki temu w Twojej diecie jest miejsce na warzywa, zboża, białko i inne substancje.

3. Gazy i wzdęcia

Umiarkowana ilość błonnika korzystnie wpływa na trawienie. Natomiast spożywanie dużych ilości błonnika może prowadzić do skurczów żołądka, gazów i wzdęć, a także zakłócać wchłanianie wapnia i żelaza.

4. Nadwaga

Pamiętaj, że banany to produkt wysokokaloryczny. I chociaż świetnie nadaje się jako przekąska, jeśli jesz więcej niż dwa banany dziennie, możesz dodać 300 dodatkowych kalorii.

5. Senność

Banany zawierają tryptofan – aminokwas poprawiający sen. Tryptofan prowadzi do zwiększenia produkcji serotoniny, co powoduje senność. Banany zawierają również magnez, który rozluźnia mięśnie, co również sprzyja senności.

6. Próchnica

Banany zawierają cukier, który może powodować korozję szkliwa i prowadzić do próchnicy. Ponownie mówimy o dużej liczbie spożywanych bananów.

O tym się mówi: Najmniejsza mama na świecie ryzykowała życie, by dawać je kolejnym dzieciom. Czy była bohaterką

Zerknij: Najbliższe dni będą ciężke dla wielu osób? Wszystko za sprawą cieśnienia. Co nas czeka