Jak podaje portal "Gazeta", posłowie 1 października uchwalili nowelizację przepisów podatkowych. Jedną z kwestii, która ma ulec zmianie są emrytury bez podatku, stanowiące wynik podniesienia kwoty wolnej od podatku. Kto skorzysta na nowych regulacjach, a kto na nich straci?

Co oznacza Polski Ład dla seniorów?

Posłowie przegłosowali zmiany zaproponowane przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Podniesiona została kwota wolna od podatku, która ma wynieść 30 tys. zł. Wpłynie ona na fakt, że do części seniorów trafią wyższe świadczenia. Z podatku zwolnione będę już od stycznia 2022 roku świadczenia nie przekraczające 2500 zł brutto.

Ci seniorzy, których świadczenie wynosi 1000 zł brutto mogą liczyć na wzrost emerytury o 35 zł. W przypadku emerytury wynoszącej 1600 zł brutto do kieszeni seniorów trafi o 104 zł więcej. Najwięcej mogą zyskać ci seniorzy, którzy pobierają świadczenie w wysokości 2500 zł brutto - ich emerytura będzie wyższa o 187 zł.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Nie wszystko tak korzystne

W Polskim Ładzie pojawił się zapis, który nie jest specjalnie dobry dla seniorów. Mowa o podniesieniu składki zdrowotnej do 9 proc. bez możliwości odliczenia jej podatku, jak miało to miejsce do tej pory. Oznacza to, że do kieszeni emerytów mogą wcale nie trafić tak wysokie kwoty, jak te przedstawione powyżej.

Szczególnie dotkliwie wzrost wysokości składki zdrowotnej odczują ci seniorzy, których świadczenie przekracza 5 tysięcy zł brutto. Im wyższe świadczenie, tym wyższa strata.

Pieniądze/ YouTube @Centuś TV
Pieniądze/ YouTube @Centuś TV
Pieniądze/ YouTube @Centuś TV YouTube/Centuś TV

Co sądzicie o przegłosowanych przez Sejm zmianach?

To też może cię zainteresować: Lech Wałęsa zdecydował się ujawnić prawdę. Pokazał nawet zdjęcia. Tego nikt nie mógł się spodziewać. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czekają nas zmiany w odbiorze telewizji naziemnej. Dla niektórych oznacza to konieczność wymiany odbiornika

O tym się mówi: Ekstremalnie niskie temperatury tegorocznej zimy. Ostrzeżenia z całego świata są niepokojące

Z życia gwiazd: Maga Gessler nie kryje oburzenia. Postanowiła postawić sprawę jasno: "Nie mam z tym nic wspólnego". O czym mowa