Jak podaje portal "Super Express", szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała wzrost świadczeń wypłacanych rencistom i emerytom. Ile mogą zyskać seniorzy?

Wzrost świadczeń dla seniorów

Minister Marlena Maląg zapowiedziała, że jeśli prognozowany wskaźnik waloryzacji utrzyma się na poziomie, jaki jest prognozowany, wówczas przyszłoroczna waloryzacja sprawi, że najniższe świadczenie emerytalne wzrośnie z 1250,88 zł do 1312,05 zł. Jest to wzrost o nieco ponad 61 zł w skali miesiąca.

Szefowa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że o tym jaki ostatecznie będzie wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji, przekonamy się w lutym 2022 roku. To właśnie wtedy Główny Urząd Statystyczny ma podać ile wynisie inflacja i realny wzrost płac w 2021 roku. Na ten moment rząd przewiduje tylko waloryzację procentową.

Marlena Maląg/screen Youtube @Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Marlena Maląg/screen Youtube @Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Marlena Maląg/screen Youtube @Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Co dalej z czternastą emeryturą?

W wywiadzie udzielonym "Super Expressowi" Marlena Maląg mówiła również o czternastej emeryturze. Podkreśliła, że rząd od razu wskazywał, że dodatkowe czternaste świadczenie będzie miało charakter jednorazowy.

Przypomniała również, że na pełną kwatę czternastki mogą liczyć ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu dodatek będzie wypłacany zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" - czternastka zostanie pomniejszona o dokładnie taką kwotę, o jaką został przekroczony przyjęty próg.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

Jak oceniacie wysokość prognozowanej waloryzacji świadczeń?

To też może cię zainteresować: Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę Prawa i Sprawiedliwości? Czy taki krok spodoba się prezesowi Kaczyńskiemu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jeden z członków zespołu Lady Pank z zarzutami prokuratorskimi? Jeszcze dziś odbędzie się jego przesłuchanie. O co chodzi

O tym się mówi w Polsce: Krzysztof Jackowski doświadczył przerażającej wizji nadchodzącego konfliktu. "Będziemy się bali"

O tym się mówi na świecie: Niepokojące doniesienia z jednego z krajów. Lekarze alarmują. Czy powinniśmy się obawiać kolejnej pandemii