Jak przypomina portal "Interia", Wiesław Gołas trafił kilka dni temu do szpitala, po tym, jak po raz drugi doznał udaru. Teraz media obiegła smutna informacja, że aktor zmarł. Gołas zapisał się w historii polskiego kina, jako aktor niezwykle wszechstronny. Mogliśmy podziwiać jego talent w kultowych filmach, serialach, a nawet w kabarecie.

Nie żyje Wiesław Gołas

Informacja o tym, że Wiesław Gołas trafił do szpitala pojawiła się w ubiegłą sobotę. Przekazał ją przyjaciel aktora, zdradzając, że stan, w jakim jest aktor, niestety jest bardzo poważny. Gołas doznał drugiego udaru. Po pierwszym, który przeszedł w październiku ubiegłego roku, borykał się z problemami z mową oraz poruszaniem.

Za miesiąc Wiesław Gołas świętowałby swoje 91. urodziny. Informację o śmierci kultowego aktora w rozmowie z portalem "Onet" potwierdziła córka aktora - Agnieszka Gołas.

Wiesław Gołas/YouTube @Aktualności 360
Wiesław Gołas/YouTube @Aktualności 360
Wiesław Gołas/YouTube @Aktualności 360

Kim był Wiesław Gołas?

Można znaleźć informację, że aktor przyszedł na świat 4 października 1930 roku w Kielcach. Jak się okazuje faktyczna data urodzenia Wiesława Gołasa to 9 października. Złą datę miał wpisać organista, który w momencie uzupełniania dokumentów był nieco pod wpływem.

Kiedy wybuchła wojna, Wiesław Gołas miał zaledwie 9 lat. Po śmierci ojca (zginął w 1942 roku w Majdanku), Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, gdzie znany był pod pseudonimem "Wilk". W 1944 roku został złapany przez gestapo z konspiracyjną prasą. Trafił do więzienia, gdzie był poddawany torturą. Nikogo nie wydał. Z więzienia wyszedł dopiero w 1945 roku.

Wiesław Gołas/YouTube @Polskie Piosenki
Wiesław Gołas/YouTube @Polskie Piosenki
Wiesław Gołas/YouTube @Polskie Piosenki

Pomimo traumy wojny nie porzucił marzenia o zostaniu aktorem. Udało mu się ukończyć warszawską PWST. Zaczął występować w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Świetnie sprawdzał się w rolach komediowych. Współtworzył kabaret Koń. Występował również w Kabarecie Starszych Panów i Kabarecie Dudek.

Na jego dorobek składa się ponad 100 ról w filmach i serialach. Wystąpił w kultowych filmach Barei (m.in. "Nie ma róży bez ognia", czy "Brunet wieczorową porą"), grał u Wajdy (m.in. "Pokoleniu"), a także w serialu "Czterej pancerni i pies", gdzie wcielał się w postać Tomka Czereśniaka.

Która z ról tego wyjątkowego aktora zapadła wam najmocniej w pamięć?

To też może cię zainteresować: Ksiądz wspomina Krzysztofa Krawczyka. Powiedział niesamowite słowa. To wzrusza do łez

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niesamowite zdarzenie. 12-letnia dziewczynka "powraca do życia" na własnej uroczystości ostatniego pożegnania. Co się stało

O tym się mówi: W sieci krąży filmik z Beatą Kozidrak roli głównej. Internauci nie kryją oburzenia. O co chodzi