Francja pogrążyła się w żałobie po śmierci Belmondo, ikony kina Nowej Fali i kina akcji, który zmarł w poniedziałek. Uwielbiona francuska publiczność pożegnała aktora Jean-Paula Belmondo w piątek, a ikona filmu Alain Delon stał się najwybitniejszym z gości pogrzebu celebrytą.

Zjazd celebrytów na pogrzeb Belmondo

Pogrzeb Belmondo w kościele Saint-Germain-des-Pres w Dzielnicy Łacińskiej w Paryżu odbył się dzień po tym, jak tysiące ludzi przybyło na cześć aktora, który zmarł w tym tygodniu w wieku 88 lat, podczas oficjalnej ceremonii prowadzonej przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Piątkowy pogrzeb był bardziej intymnym wydarzeniem, skupiającym rodzinę, przyjaciół i sławy filmowe Belmondo. „To jak pożegnanie się ze starym towarzyszem, kimś, kto był tam od mojej młodości”. Belmondo, który zdobył międzynarodową sławę jako gwiazda kina Nowej Fali po przełomowej roli w „Bout de souffle” Jeana-Luca Godarda w 1959 roku, przez dziesięciolecia był jednym z najpopularniejszych francuskich aktorów.

Wśród nich był 85-letni Delon, który podobnie jak jego przyjaciel Belmondo był twarzą francuskiego kina Nowej Fali lat 60. i 70. XX wieku. Delon, który był nieobecny na oficjalnych ceremoniach w tym tygodniu, przybył do kościoła uśmiechnięty i podpierając się na ortopedycznej kuli, gdy tłum gapiów oklaskiwał go i skandował jego imię.

Wśród żałobników znalazło się wielu innych bohaterów kina, w tym reżyser Claude Lelouch i aktor Pierre Richard, znany z ról w komediach z lat 70. o kulach. Był tam również Jean Dujardin, najbardziej znany z „Artysty”, oraz szef festiwalu filmowego w Cannes, Thierry Fremaux. „To ostatni raz, kiedy jesteśmy z nim, ale zawsze będzie z nami, zawsze” – powiedział Fremeaux AFP.

Wielu z obecnych fanów było znacznie młodszych od Belmondo, na przykład gwiazda DJ Bob Sinclair. Setki gapiów próbowało dostrzec przybywających celebrytów, przepychając się przez policyjne szlabany lub obserwując z pobliskich kawiarni.

O tym się mówi: GIS wycofuje popularny suplement diety. Podane partie są silnie skażone. Co nam grozi

Zerknij: Czy dojdzie do zmian w sposobie rozliczania śmieci? Indywidualny sposób naliczania opłat może okazać się równie problematyczny