Jak podaje portal "Interia", aby mieszkańcy domów i bloków wielorodzinnych mogli rozliczać się za śmieci indywidualnie niezbędne jest osiągnięcie porozumienia ponad podziałami. Problemem jest nie tylko sprawna organizacja, ale także kwestie finansowe. I to właśnie strach przed ponoszeniem dodatkowych kosztów utrudnia porozumienie między gminami i osobami zarządzającymi nieruchomościami.

Nowelizacja ustawy

11 sierpnia Sejm znowelizował przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Po zmianach możliwe jest wprowadzenie indywidualnego rozliczenia z selektywnej zbiórki odpadów. To likwiduje problem zbiorowej odpowiedzialności w przypadku, gdy część mieszkańców nie wywiązuje się z tego obowiązku.

Segregacja odpadów/ YouTube @Telewizja Miejska Ropczyce
Segregacja odpadów/ YouTube @Telewizja Miejska Ropczyce
Segregacja odpadów/ YouTube @Telewizja Miejska Ropczyce

I choć przepis powstał, to niestety do jego wcielenia w praktyce jeszcze daleka droga. I nie jest tu problemem fakt, że faktycznie regulacja wejdzie w życie dopiero w 2022 roku. Problemem może być uzyskanie zgody większości mieszkańców na taki sposób rozliczania odpadów, a także możliwości finansowych, jakimi dysponują.

Właściciel nieruchomości (wspólnota lub spódzielnia mieszkaniowa) będzie ponosiła opłaty. Sposób naliczania indywidualnych opłat za odpady będzie musiał zostać przyjęty przez gminę, ale opłacony przez właścicieli poszczególnych nieruchomości. To oni będą pokrywać koszty technologi użytych do identyfikacji poszczególnych mieszkańców (kodów kreskowych, kodów QR lub czytników).

Śmieciarka/YouTube @KlodzkoNeeds Batman
Śmieciarka/YouTube @KlodzkoNeeds Batman
Śmieciarka/YouTube @KlodzkoNeeds Batman

Myślicie, że uda się osiągnąć w tej sprawie tak potrzebny konsensus? Jak oceniacie możliwość wprowadzenia indywidualnego rozliczenia za odpady?

To też może cię zainteresować: Mieszkańcy Domu Artystów Weteranów zabierają głos w sprawie złych warunków, w jakich ma żyć Andrzej Szopa. “Sprzątają pokój u mnie raz na tydzień”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: 12-letnia dziewczynka z Polski podarowała niezwykły prezent królowej Elżbiecie II. To, co stało się później zaskoczyło wszystkich

O tym się mówi: Donald Tusk nie szczędził mocnych słów pod adresem rządzących. Co nie spodobało się liderowi PO

Z życia gwiazd: Biskup pouczył Ewę Krawczyk o ubiorze podczas żałoby. Jego uwagi zaskakują