Jak wskazuje "Super Express", emerytury polskich seniorów nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich potrzeb osób starszych. Wielu seniorów staje wręcz przed dramatycznymi wyborami, czego w danym miesiącu muszą sobie odmówić. Czasem są to potrzebne leki, czasem jedzenie, a czasem rachunki. Jak seniorzy mogą powiększyć swój domowy budżet? Na jakie dodatkowe wsparcie ze strony państwa mogą liczyć?

Dodatki z ZUS - zasiłek pielęgnacyjny

Seniorzy mogą powiększyć nieco swój domowy budżet. Jednym ze sposobów na to jest ubieganie się o zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zasiłek ten mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 75. rok życia i mają ustalone prawo do renty bądź emerytury. Mogą z niego skorzystać również osoby młodsze, które są niezdolne do pracy i samodzielnego funkcjonowania.

Aby ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny należy złożyć wniosek z dołączonym do niego zaświadczeniem o stanie zdrowia. Zaświadczenie powinno zostać wypełnione przez lekarza rodzinnego nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku w ZUS. Decyzję o jego przyznaniu bądź odmowie wydaje lekarz orzecznik ZUS. Osoby, które ukończyły 75. lat nie muszą składać wniosku. Dodatek otrzymają automatycznie. Kwota zasiłku to 239,66 zł lub 359,49 zł co miesiąc.

Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360
Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360
Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360

Ryczałt energetyczny

Z tej formy wsparcia mogą skorzystać kombatanci, żołnierze zastępczej służby wojskowej (przymusowo zatrudnieni m.in. w kopalniach, kamieniołomach), małżonkach kombatantów i żołnierzy zatrudnionych przymusowo po ich śmierci.

Aby móc skorzystać z tej formy wsparcia należy uzyskać decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych bądź zaświadczenie z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Należy je dołączyć do odpowiedniego wniosku złożonego do ZUS.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktulaności 360

Dla osób o najniższych dochodach i gospodarujących samotnie przewidziano zasiłki z pomocy społecznej. Więcej o nich przeczytasz tutaj.

Co sądzicie o wymienionych formach wsparcia?

To też może cię zainteresować: Meghan Markle i książę Harry zostali wygwizdani przez uczestników gali National Television Awards. Nikt nie spodziewał się takiego zachowania

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Żona Kamila Stocha zaskoczyła kibiców odważnym wyznaniem. Ujawniła, co robi przed każdym wyjazdem męża. Zaskakujące słowa

O tym się mówi: Magdalena Ogórek i Jarosław Jakimowicz z ważnym apelem. Prowadzący skrytykowali dziennikarzy TVN. O co chodzi