Lato się kończy, choć często przynosi przyjemne, słoneczne dni bez upałów, kiedy pobyt w ogrodzie jest najpiękniejszy. Wciąż kwitną dla nas róże i niektóre krzewy, kwitną jednoroczne, a jesienne byliny rozwijają się pięknie. Najwięcej pracy na następny sezon możesz wykonać już teraz.

Jakie czynności są niezbędne w ogrodzie jesienią

Trawa na pewno będzie trzeba skosić, ale nie nawozić jej więcej, podlewać trochę i tylko wtedy, gdy jest zbyt sucho.. Nie zostawiaj skoszonej trawy na trawniku, wręcz przeciwnie, wykop ją ostrożnie i zdobądź gołe miejsca, aby ładnie rosła na wiosnę. Koniec września to także najlepszy czas na napowietrzenie trawnika poprzez wertykulację, usunięcie mchu i umożliwienie korzeniom oddychania przed zimą.

CZAS ZBIORÓW

Nadszedł czas zbiorów jabłek, gruszek i śliwek. Sprawdzaj dokładnie zebrane owoce, nigdy nie przechowuj jabłek i gruszek pobitych lub uszkodzonych przez owady lub zgniłe na zapasy na zimę. Rozłóż odmiany do przechowywania w koszach i przechowuj je w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.

Regularnie sprawdzaj zapasy i usuwaj spleśniałe lub gnijące sztuki. Dojrzewają też późne jeżyny, z których można zrobić pyszne dżemy. Jabłka nadają się na kompoty, ciasta i doskonały cydr. Orzechy włoskie już się łuszczą i opadają, więc zbierz je, pozwól im wyschnąć, usuń resztki zielonej skórki i dobrze wysusz.

Niech winogrona dojrzeją jak najwięcej, aby były słodsze. Następnie ostrożnie je odetnij i skróć pnącza pędów. Również trzeba zbierać nasiona jednoroczne i byliny z roślin, których piękno chcesz zobaczyć w ogrodzie w przyszłym roku. Nie zapomnij usunąć wyblakłych kwiatów róż i wciąż obserwować ewentualną inwazję choroby, przeciwko której należy podjąć zdecydowane działania nawet w tym okresie.

O tym się mówi: 6-letni chłopiec jako jedyny ocalał, gdy kolejka linowa zawiodła. Teraz został uprowadzony

Zerknij: Ewa Minge ciężko chora? Co dolega znanej projektantce