Jak podają ekonomiści, pieniądz traci na wartości. Nie zmienia to jednak faktu, że medialne doniesienia na temat wzrostu płac Polaków potwierdzone są przez najnowsze dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Czy pozytywne trendy wzrostowe się utrzymają?

Okres lockdownów w Polsce mocno odbił się na gospodarce kraju, możliwościach zarobkowania przez społeczeństwo, a w związku z tym przyczynił się do spadku morali wśród przedsiębiorców. Jak podaje "Super Express", według Głównego Urzędu Statystycznego, wypłaty Polaków rosną w widoczny sposób.

Według danych płynących z urzędu, sierpień bieżącego roku w sektorze przedsiębiorstw przyniósł przeciętne zatrudnienie wyższe o 0,9% r/r dając 6352,0 tysiące. Miesięczne przeciętne wynagrodzenie natomiast w sierpniu 2021 było większe o 9,5% r/r, co dało 5843,75 zł brutto.

Ekonomiści jednak nie są zbyt optymistyczni w swojej ocenie sytuacji finansowej w kraju, czego dowodem może być na przykład fakt, że znaczna część Polaków nie odczuła wzrostowego trendu wynagrodzeń. Należy zauważyć, że według ekonomistów wzrostowa sytuacja na rynku pracy nie może potrwać zbyt długo.

Jak twierdzą eksperci finansowi, tempo wzrostu płac w firmach polskich według prognoz spowolni. Może to być spowodowane kolejnym zarządzeniem lockdownu przez rząd, spowodowanego zarządzoną w kraju epidemią koronawirusa.

Należy pamiętać także, że wielu Polaków nie odczuło zbytnio wzrostu pensji, gdyż dane statystyczne przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny oparte są na wyciągniętej średniej z zestawienia najniższych i najwyższych płac. Dodajmy do tego inflację wynoszącą 5,5%, co w efekcie sprawia, że pieniądz traci na wartości, a co za tym idzie, z adaną ilość pieniędzy możemy kupić mniej, niż wcześniej.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza nowelizację ważnego rozporządzenia. To może zaskoczyć żołnierzy

Zerknij: Agnieszka Woźniak-Starak mocno reaguje na materiał "Wiadomości". Prezenterka nie kryje oburzenia. Co się stało