Tuż po godzinie 12 czasu lokalnego władze policyjne ogłosiły, że zatrzymały napastnika. Dmitrij Makhonin, gubernator regionu, powiedział później, że zmarł. Lokalne media zidentyfikowały go jako 18-letniego Timura Bekmansurowa.

Napastnik strzelec zmarł? Dlaczego zaczął zabijać

W poście w mediach społecznościowych napisanym tuż przed atakiem Bekmansurov wyjaśnił proces uzyskiwania licencji strzeleckiej i broni – najwyraźniej pomyślnie przeszedł testy psychiatryczne – i powiedział, że wybrał uniwersytet, ponieważ cztery lata temu „popełnił poważny błąd”. Tekst wydaje się ukazywać młodego mężczyznę w stanie rozstroju psychicznego. „Jak długo znam siebie, zawsze myślałem o śmierci” – czytamy.

„Nie wiem, ile mogę zabić, ale zrobię wszystko, aby zabrać ze sobą jak najwięcej”. Masowe strzelaniny są stosunkowo rzadkimi zdarzeniami w Rosji, biorąc pod uwagę obecność ścisłej kontroli broni. Ale wydaje się, że rośnie. W maju tego roku uczeń w Kazaniu zaatakował jego dawną szkołę, zabijając dziewięć osób.

Było to następstwem poważnego ataku trzy lata wcześniej w Kerczu, na zaanektowanym Krymie, kiedy 18-letni Vladislav Roslyakov zabił 20 swoich kolegów ze studiów. To była największa strzelanina od czasu ataku terrorystycznego w Biesłanie w 2004 roku, gdzie zginęło 333 osób, w tym wielu młodych.

Udostępnione online filmy pokazują, jak uzbrojony mężczyzna otwiera ogień, zanim wejdzie do budynku numer 8.

Inne nagrania pokazują uczniów skaczących z okien na pierwszym piętrze budynku. Dziesiątki podobno zabarykadowały się w salach lekcyjnych, używając stołów i krzeseł do blokowania drzwi.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Dorota Wellman w centrum skandalu. Edyta Herbuś ostro reaguje na jej słowa. O co chodzi

Zerknij: Sezon grzybobrania w pełni. Gdzie według kalendarza grzybiarzy znajdziemy borowiki, maślaki i podgrzybki