Jak podają media, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał oświadczenie, które zmartwi wielu Polaków w całej Polsce. Wycofano bowiem z obrotu na terenie całej Polski lek Mitocin - Mitomycin, który stosowany jest przy leczeniu nowotworów, a konkretnie chodzi między innymi o pacjentki onkologiczne zmagające się z nowotworem piersi.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny publikuje komunikat o wycofaniu konkretnej serii leku

Wycofana seria leku wymieniona w komunikacie głównego inspektoratu farmaceutycznego, usunięta zostaje w aptek w całej Polsce z powodu wykrycia wady jakościowej. W leku Mitocin zastosowana została substancja czynna o nazwie mitomycyna mająca za zadanie zapobieganie rozwojowi nowotworu. Leczniczy preparat stosowany jest w postaci proszku, z którego sporządza się roztwór do iniekcji.

Poza rakiem piersi, preparat leczniczy stosowany jest także przy leczeniu nowotworu trzustki, nowotworu płuca, nowotworu żołądka. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, przyczyną podjęcia decyzji o wycofaniu preparatu leczniczego z obrotu była wada jakościowa, o której informacja dotarła do urzędu na podstawie działania systemu Rapid Alert z organu francuskiego.

Okazuje się, że we wskazanej w komunikacie serii produktu leczniczego odkryto podczas badań, że wynik jest " poza specyfikacją w związku z obecnością widocznych cząstek". W oparciu o tę informację Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu konkretnej serii leku z obrotu w całej Polsce.

Vygoris Limited to podmiot odpowiedzialny, który według informacji zawartej na stronie GIF, otrzymał zgodę na czasowe puszczenie do obrotu leczniczego produktu: Polfarm S. z o.o w Starej Iwiczynie, przy ulicy Słonecznej 96.

Dane wycofanej partii: data decyzji - 2021-09-17, nazwa - Mitocin 20 mg (tyle także wynosi moc), numer serii - 0-20022AB, termin ważności - 02.2023 rok.

O tym się mówi: Z okien uniwersytetu skakali przerażeni studenci. W sieci pojawiły się niebywałe nagrania

Zerknij: Sezon grzybobrania w pełni. Gdzie według kalendarza grzybiarzy znajdziemy borowiki, maślaki i podgrzybki