Jak podaje portal "Super Express", zapowiadana na przyszły rok emerytura bez podatku i rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń, nie sprawi, że sytuacja seniorów się poprawi. Wszystko przez galopującą inflację. Wzrost cen produktów i usług sprawi, że emeryci nie odczują zapowiadanych podwyżek.

Wyższe świadczenia od 2022 roku

Już od stycznia 2022 roku wielu seniorów będzie mogło się cieszyć emeryturą bez podatku. Wszystko za sprawą podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Seniorzy o najniższych świadczeniach mogą liczyć na dodatkowe pieniądze - od kilkudziesięciu do nawet 180 zł. Do tego dochodzi marcowa waloryzacja świadczeń.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360

Z obecnych prognoz wynika, że wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji może wynieść od 5,5 proc. do nawet 7,5 proc. Niestety nawet jeśli seniorzy w przyszłym roku będą mieli wyższe świadczenia, nie oznacza to znaczącej poprawy ich sytuacji. Wszystko w związku z szalejącą wysoką inflacją.

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny w sierpniu tego roku wzrosły o 5,5 proc. względem analogicznego okresu 2020 roku. Praktycznie wszystko poszło do góry. Do góry poszły ceny pieczywa, mięsa, owoców, warzyw, napojów (w tym nawet wody mineralnej).

Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada
Pieniądze/YouTube @Słodka Ada

Niestety nie spadły również koszty utrzymania mieszkania. Wzrosły ceny prądu, od 1 października zdrożeje gaz. Dużym obciążeniem dla domowego budżetu są również opłaty za wywóz odpadów. Niestety szanse na to, że rachunki nadal nie będą rosły, są niewielkie. Już od stycznia mają wzrosnąć rachunki za energię elektryczną. Ekonomiści są zgodni - wszechobecna drożyzna zniweluje wszelkie korzyści wynikające z Polskiego Ładu.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Seniorzy mogą liczyć na wyjątkowy wzrost świadczeń. O ile większe emerytury dostaną? Kto zyska najwięcej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Teściowa prosi syna o pieniądze na darmową operację: „Płacę lekarzom, żeby przynajmniej zwrócili uwagę”

O tym się mówi: Niepokojące wieści o stanie zdrowia Izabeli Małysz. Czy zrezygnuje z "Tańca z Gwiazdami"