Jak podaje portal "Wirtualna Polska", coraz więcej osób odmawia prośbie o zostanie rodzicem chrzestnym. Jakie powody stoją za odmowami?

Coraz mniej chętnych na chrzestnych

Do niedawna w społeczeństwie funkcjonował przesąd, że nie odmawia się dziecku, którego rodzice proszą nas o zostaniu chrzestnymi. W ostatnim czasie rodzice spotykają się coraz częściej z odmową. Powodów jest zapewne wiele, choć jednym z częściej wymienianych są zbyt duże wymagania rodziców względem chrzestnych.

W rozmowie z "WP" mama Emila, który przygotowuje się do komunii. Podkreśliła, że wybierając chrzestnych warto patrzeć również pod kontem ich statutu materialnego i tego, czy mają stałą i stabilną pracę. Chrzestni powinni również pamiętać o ważnych dniach w życiu dziecka, takich jak urodziny, imieniny, komunia, czy bierzmowanie.

Chrzest/YouTube @viderPL
Chrzest/YouTube @viderPL
Chrzest/YouTube @viderPL

Kobieta przyznała, że zdecydowała się wybrać na chrzestnego dla synka, swojego brata. Zrobiła to między innymi dlatego, że mieszka niedaleko niej i chętnie jej pomaga. Do tego interesuje się tym, co dzieje się u jego chrześniaka.

Wypada odmówić?

Kacper Skowroński w rozmowie z "WP" zdradził, z jakiego powodu on odmówił bycia ojcem chrzestnym. Wskazywał, że nie jest osobą wierzącą, a chrzestny "ma pomagać rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze, w religii".

Jeden z duchownych cytowanych przez portal, wskazuje, że wiele osób sprowadza bycie rodzicem chrzestnym do kupowania dobrych prezentow m.in. z okazji przystąpienia dziecka do pierwszej komunii świętej. Tymczasem jego rolą jest "pokazywanie mu oblicza wiary".

Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane
Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane
Chrzest/Youtube @Archdiocese of Brisbane

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

To też może cię zainteresować: Seniorzy mogą liczyć na wyjątkowy wzrost świadczeń. O ile większe emerytury dostaną? Kto zyska najwięcej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Teściowa prosi syna o pieniądze na darmową operację: „Płacę lekarzom, żeby przynajmniej zwrócili uwagę”

O tym się mówi: Nie na takie wieści czekali seniorzy. Czy odczują rekordowo wysoki wzrost świadczeń w 2022 roku? Eksperci nie mają, co do tego złudzeń