Erupcja trwa nadal z fontannami lawy z nowego otworu wentylacyjnego, który został otwarty ostatniej nocy i kontynuuje emisję lawy. W ciągu ostatnich godzin wstrząsy wulkaniczne znacznie wzrosły, co sugeruje, że tempo produkcji wzrosło lub coś się zmieniło.

Czy spełniają się przepowiednie o nadejściu Trzech Dni Ciemności?

Prawdopodobnie w ciągu najbliższych godzin stanie się jasne, co się dzieje. W ciągu ostatnich 24 godzin aktywność była względnie stabilna. Natarcie frontów uległo spowolnieniu i utrzymało się na poziomie ok. 12,5 tys. 1 km od brzegu, ze względu na fakt, że fronty są teraz w mniej stromym terenie, co powoduje, że znacznie się poszerzają, a nie postępują.

Jednak teraz powoli przechodzą przez miasto Todoque, niszcząc je. 1200 mieszkańców Todoque nie miało innego wyjścia, jak zebrać jak najwięcej swojego dobytku i teraz może tylko patrzeć, jak domy, ulice, ogrody są metr po metrze pokrywane przez posuwające się strumienie lawy. Istnieją obawy, że erupcja jest nadal daleka od stabilności, a jeszcze więcej otworów wentylacyjnych, prawdopodobnie dalej na północ, może się otworzyć. Inflacja postępuje i miejscami sięga 30 cm, co jest znakiem, że magma wciąż utrzymuje ciśnienie i gromadzi się pod ziemią. Świadczy o tym również ciągła aktywność trzęsień ziemi.

Choć znacznie słabszy niż przed erupcją, pozostaje znaczący. W ciągu ostatnich 24 godzin miały miejsce 3 wstrząsy o magnitudo 3,0-3,8 i 12 trzęsień między 2,0 a 2,9. Innym problemem jest rozwój kwaśnych chmur pary w przypadku, gdy lawa dostanie się do morza i spowoduje gwałtowne eksplozje lawy wodnej, które generują smugi gorącej pary zmieszanej z kwasem solnym (HCl) i innymi niebezpiecznymi gazami, które mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin.

O tym się mówi: Oburzająca decyzja księdza. Odmówił chrztu świętego dziecku, bo bał się zarazić? O co chodzi

Zerknij: Użyj pewien olej, a pozbędziesz się zmarszczek. To prawdziwy cud