Wczorajszego wieczoru, 27 września odbył się w bazie sił powietrznych Vandenburg start rakiety Atlas V. Za jej pośrednictwem, na orbicie znalazł się obserwacyjny satelita Landsat 9, o czym Polaków poinformował facebookowicz prowadzący stronę "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcik.

Niezwykłe zjawisko rozświetliło niebo nad Europą

Wystrzelenie odbyło się zgodnie z planem o godzinie 11:12 z bazy wojskowej pod Lompoc w hrabstwie Santa Barbara, która jest częścią wspólnej misji NASA i US Geological Survey. Obiekt, wcześniej nazywany Bazą Sił Powietrznych Vandenberg, został przemianowany w maju. Rakieta United Launch Alliance przenosi satelitę Landsat 9 na orbitę.

Satelity Landsat dostarczają informacji o zmieniających się krajobrazach Ziemi od prawie 50 lat, zgodnie z przeglądem misji. Nowy satelita będzie zbierać globalne dane o lasach, gospodarstwach rolnych, miastach i regionach słodkowodnych. Landsat 9 dołączy do swojego poprzednika, Landsata 8, na orbicie, z dwoma satelitami zbierającymi obrazy krajobrazów Ziemi i regionów przybrzeżnych co osiem dni.

Jak opisał w swoim poście Karol Wójcik, wczoraj około godziny 23:30 naszego czasu, na europejskim niebie pojawiła się rozświetlona chmura przemieszczająca się z południa w kierunku północy. Nagrał to zjawisko przypadkiem, gdyż tak naprawdę oczekiwał na możliwość uwiecznienia zorzy polarnej spodziewanej nad Islandią - (...) Na nagraniu widać gazy wylotowe rakiety podświetlone przez Słońce, które z mojej islandzkiej perspektywy było zaledwie 15° pod horyzontem. Na filmie widać dwie chmurki. Pierwsza, bardziej z lewej, zdecydowanie mniejsza. To efekt pierwszego odpalenia silników. Kolejna, dużo większa i silniejsza, jest świadectwem nieustannej pracy silnika drugiego stopnia (...) - pisał podekscytowany autor nagrania.

Takim oto sposobem NASA zbiera informacje na temat tego, co dzieje się na interesujących ich obszarach Ziemi.

O tym się mówi: Nowy James Bond? Kto zajmie miejsce Daniela Craida w roli agenta 007

Zerknij: Szykują się ogromne zmiany w emeryturach. Kto na nich skorzysta? Ile można zyskać